Kapitalizacja rynkowa Tether osiąga rekordowe wyniki 

2023-04-19 / Tagi: stablecoin

Kapitalizacja rynkowa Tether osiąga rekordowe wyniki 

Kapitalizacja rynkowa Tether osiągnęła rekordowe wyniki zbliżając się do swojego szczytowego poziomu z ubiegłego roku. Kryptowaluta ta okazała się niewątpliwym zwycięzcą pośród trwającego kryzysu bankowego i rozprawy z kryptowalutami, która ma obecnie miejsce w USA. 

Tether dominuje na rynku stablecoinów 

Tether okazał się wyraźnym zwycięzcą pośród trwających na rynku kryptowalut zawirowań. 17 kwietnia wycena rynkowa stablecoina powiązanego z dolarem amerykańskim osiągnęła prawie 81 miliardów dolarów – jest to zaledwie 1,5% poniżej rekordowego poziomu 82,29 miliarda dolarów sprzed roku. Co więcej, od początku roku wartość ta wzrosła już o około 20% (YTD) i teraz oczekuje się, że osiągnie nowy rekord wszechczasów. 

Warto podkreślić, że wzrost USDT nastąpił, gdy Tether zmniejszył udział w rynku swoich rywali – USD Coin i Binance USD. Może to wynikać z przekonania inwestorów, że operacje Tether nie są narażone na potencjalne wydarzenia wywołane kryzysem bankowym. 

Nowe roczne minima USDC i BUSD 

Opublikowane dane wskazują, że obiegowa kapitalizacja rynkowa USD Coin, drugiego co do wielkości stablecoina, od początku roku spadła o ponad 25% – osiągając 31,82 mld USD. Stanowi to najgorszy wynik od października 2021 roku. 

Natomiast BUSD w tym roku odnotował 60% spadek kapitalizacji rynkowej osiągając wartość 6,68 mld USD. Jest to najniższy poziom od kwietnia 2021 roku. Notowania te mają związek z zaprzestaniem bicia BUSD. Przypomnijmy, że w lutym nowojorski Departament Usług Finansowych (NYDFS) nakazał Paxos, regionalnej firmie kryptograficznej, zaprzestania emisji tej kryptowaluty. 

Według danych Glassnode, zmiany te prawdopodobnie pomogły Tether zwiększyć dominację powyżej 65% w globalnym sektorze stablecoinów po raz pierwszy od maja 2021 roku. 

Co ciekawe, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nadal twierdzi, że BUSD jest „papierem wartościowym”. Z kolei US Commodity Futures Trading Commission (CFTC) twierdzi, że stablecoin jest „towarem”. 

Giełdowa podaż stablecoinów 

Pomimo wzrostu kapitalizacji rynkowej Tether, jego podaż na giełdach kryptowalut w 2023 roku spada. Na dzień 16 kwietnia giełdy kryptowalut miały w swoich rezerwach 12,94 mld USDT ( 17,89 mld USDT na początku roku). Ogólnie rzecz biorąc, podaż stablecoinów na giełdach spadła od stycznia o 42% do 21,53 miliarda dolarów. 

Dynamika ta zbiega się z 21% wzrostem wyceny rynku kryptowalut – z 1 biliona dolarów w styczniu do 1,21 biliona dolarów obecnie. Sugeruje to, że w pierwszym kwartale nastąpiła zmiana trendu z „bezpiecznych” stablecoinów na kryptowaluty oparte na ryzyku. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.