Tether kontra USD Coin 

2022-11-24 / Tagi:

Tether kontra USD Coin 

Dane on-chain pokazują, że w przypadku adopcji instytucjonalnych USD Coin, przejmuje prowadzenie nad swoim głównym rywalem – USDT. W wyniku upadku giełdy FTX kapitalizacja rynkowa Tether spadła, w tym samym czasie podaż USD Coin wzrosła o 2 miliardy dolarów. 

Dzienne wolumeny transferów USDC 

Kapitalizacja rynkowa tokenów USDC w obiegu wynosi około 44 miliardów dolarów w porównaniu do 65,42 miliardów USDT. Z danych Glassnode wynika jednak, że dzienna wartość transferu USDC na blockchainie Ethereum była konsekwentnie wyższa niż USDT przez cały 2022 rok. Przykładowo 22 listopada dzienny transfer USDC wynosił około 14 miliardów dolarów w porównaniu z 5 miliardami USDT. 

Śmiało można założyć, że użytkownicy USDC angażują się w relatywnie wyższe transfery kapitałowe w porównaniu z użytkownikami USDT. Sugeruje to, że USDC jest coraz częściej wybieranym stablecoinem wśród podmiotów o wysokiej wartości netto, w tym wielorybów instytucjonalnych, funduszy hedgingowych czy giełd kryptowalut. 

Co więcej, na dzień 22 listopada USDC prowadzi także pod względem wagi dostaw w inteligentnych kontraktach. Warto zauważyć, że USDC stanowił 33,75% całkowitej podaży stablecoinów zablokowanych w pulach stakingowych. Dla porównania, podaż USDT wynosi obecnie około 12,50%. 

Jednak wyższa dzienna liczba transakcji w porównaniu z USDC sugeruje, że Tether jest częściej wykorzystywany do handlu detalicznego i transferów, takich jak przekazy pieniężne. Z drugiej strony, USDC wydaje się najlepszym wyborem dla obeznanych z technologią traderów instytucjonalnych, którzy blokują swoje fundusze w kontraktach stakingowych. 

Znajduje to dalsze odzwierciedlenie w niższej dziennej liczbie aktywnych adresów USDC wynoszącej 40 245 w porównaniu z 73 000 USDT (dane z 21 listopada). 

USDT popularny wśród handlowców detalicznych 

Co ciekawe, platformy transakcyjne kryptowalut wdrażające po upadku FTX tak zwany Proof of Reserve (dowód rezerw) wydają się utrzymywać więcej Tether niż USD Coin. Sygnalizuje to, że USDT jest prawdopodobnie bardziej popularny wśród handlowców detalicznych. Giełdy te obejmują Binance, KuCoin, BitFinex, ByBit, OKEx i Huobi. Warto dodać, że wyjątkiem są tu rezerwy Crypto.com, które dla odmiany utrzymują większą ilość USDC niż USDT. 

Spadki kapitalizacji rynkowej Tether 

Po upadku giełdy FTX kapitalizacja rynkowa USDT spadła o prawie 4 miliardy dolarów. Powodem może być to, że Tether 10 listopada na krótko odbił się od wartości 1 dolara, osiągając 96 centów. Stało się po tym jak zamroził powiązane z FTX tokeny USDT o wartości 46 milionów dolarów. Dla porównania, kapitalizacja rynkowa USDC wzrosła wówczas o prawie 2 miliardy dolarów. 

Tether ma już za sobą historię łamania kursu dolara podczas ekstremalnych napięć rynkowych, choć w ostatnich latach mogliśmy to obserwować w mniejszym stopniu. Na przykład w maju token spadł poniżej 95 centów podczas wyprzedaży na rynku kryptowalut, co zbiegło się ze wzrostem kapitalizacji rynkowej USDC. Sugeruje to, że niektórzy inwestorzy przenieśli swój kapitał z Tether na USD Coin, ponieważ ten pierwszy odbiegał od notowań dolara. Jednak Tether powrócił do kursu dolara w ciągu kilku dni, twierdząc, że tokeny w obiegu są w 100 zabezpieczone rezerwami i powiązane w sposób 1 do 1 z dolarami. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.