Firmy wydobywcze wyprzedały prawie wszystkie wydobyte w 2022 roku Bitcoiny 

2022-12-29 / Tagi:

Firmy wydobywcze wyprzedały prawie wszystkie wydobyte w 2022 roku Bitcoiny 

Notowane na giełdzie firmy wydobywcze sprzedały prawie wszystkie Bitcoiny, które zostały przez nie wydobyte w 2022 roku. Doprowadziło to do debaty na temat tego, czy sprzedaż dała „wiatr w żagle” cenie Bitcoina, czy też wręcz odwrotnie. 

Sprzedaż wydobytych Bitcoinów 

W tweecie z 26 grudnia analityk Tom Dunleavy z firmy badawczej blockchain Messari udostępnił dane mówiące o tym, że około 40 300 z 40 700 BTC wydobytych od 1 stycznia do 30 listopada przez Core Scientific, Riot, Bitfarms, Cleans Park, Marathon, Hut8, HIVE, Iris Energy, Argo i Bit Cyfrowy zostało wyprzedanych. 

Co więcej, rezerwy posiadane przez firmy wydobywcze znacznie się zmniejszyły w drugiej połowie 2022 roku. Mogliśmy to zaobserwować, szczególnie w listopadzie, kiedy to cały rynek kryptowalut zaczął odczuwać skutki upadku giełdy FTX

Wyprzedaż wpływa na cenę BTC? 

Dunleavy zauważa także, że górnicy konsekwentnie wyprzedają nowo wyprodukowane Bitcoiny, wywierając tym samym presję na spadek ceny wiodącej kryptowaluty. 

Co ciekawe, niektórzy obserwatorzy rynku, tacy jak były dyrektor generalny BitMEX, Arthur Hayes, uważają, że presja wywołana zwiększoną sprzedażą kopaczy Bitcoinów jest jednak znikoma. W poście, który opublikował 9 grudnia wyraził opinię, że „nawet gdyby górnicy sprzedawali codziennie wszystkie produkowane przez siebie Bitcoiny, nie miałoby to żadnego wpływu na rynki”. 

Dane Bitcoin Visuals wskazują, że 26 grudnia dzienny wolumen obrotu Bitcoinem wyniósł 12,2 miliarda dolarów. Według CryptoQuant sprzedaż od górników z tego samego dnia wynosiła 919 BTC (15,35 mln USD) – stanowi to zaledwie 0,13% całkowitego wolumenu obrotu. 

Sytuacja górników powoli się stabilizuje 

Warto dodać, że rezerwy górników nieznacznie wzrosły w grudniu, zwiększając się o prawie 1%. Liczba ta potwierdza pogląd analityka kryptograficznego IT Tech, że sytuacja górników wydaje się stabilizować. 

Górnicy kryptowalut borykali się przez cały rok ze znacznymi przeciwnościami – nie tylko z wysokimi cenami energii elektrycznej, spadającymi cenami na rynku kryptowalut, ale także z wyższymi trudnościami w wydobyciu. To wszystko odbijało się na ich wynikach finansowych. Wzrost kosztów produkcji, przy jednoczesnym spadku ceny Bitcoina sprawia, że firmy wydobywcze takie jak Core Scientific zostały zmuszone do sprzedaży części swoich rezerw ze stratą. Wszystko to po to, by sfinansować swoją bieżącą działalność i dalsze prace związane z rozwojem firmy. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.