Ethereum lepsze od Bitcoina? 

2022-11-03 / Tagi:

Ethereum lepsze od Bitcoina? 

Niedawne ruchy na rynku kryptowalut przyniosły lepsze wyniki niektórych aktywów – jednym z nich był ETH. Podczas rajdu, który rozpoczął się 25 października, kryptowaluta ta zyskała 17%, natomiast Bitcoin w tym samym okresie zdołał zarobić tylko 6%. Jakie są tego przyczyny? 

Zyski na rynku kryptowalut 

W ciągu ostatniego tygodnia rynki kryptowalut zyskały ponad 9%, ponownie podnosząc całkowitą kapitalizację do poziomu 1 biliona dolarów. Na tle tych ruchów rynkowych niektóre aktywa radziły sobie lepiej niż inne. Co ciekawe, Ethereum w ciągu ostatnich siedmiu dni osiągnęło więcej zysków niż Bitcoin. Podczas rajdu, który rozpoczął się 25 października, Ethereum zyskało 17% do obecnych poziomów. Z kolei Bitcoin zdołał zarobić tylko 6% w tym samym okresie. 

Firma zarządzająca aktywami instytucjonalnymi Grayscale, stwierdziła w raporcie rynkowym z 1 listopada, że może to mieć związek ze wzrostem podaży Ethereum. 

– Z fundamentalnej perspektywy spowalniający wzrost podaży ETH po połączeniu był częściowym czynnikiem napędzającym lepsze wyniki w stosunku do BTC – możemy przeczytać w raporcie. 

Zmniejszona presja sprzedaży 

Przed połączeniem górnicy Ethereum musieli sprzedać aktywa, aby pokryć swoje wydatki, tak jak robią to górnicy Bitcoin. Ale odkąd w połowie września sieć przeszła na proof-of-stake, presja na sprzedaż została znacznie zmniejszona. 

Bez ograniczeń presji sprzedaży górników, cena ETH jest teraz potencjalnie bardziej narażona na większe pozytywne ruchy – zauważyli specjaliści Grayscale. 

Innym aspektem atrakcyjności Ethereum jest jego zmniejszona emisja podaży. W raporcie zauważono, że od czasu połączenia emisja drugiej co do wielkości kryptowaluty spadła o około 14 000 ETH dziennie lub o około 5 milionów rocznie. 

Według Ultrasound.Money, wzrost podaży Ethereum wynosi obecnie zaledwie 0,09% rocznie. Ostatnio kilka razy zmieniło się to w ujemny lub deflacyjny wzrost – gdy zapotrzebowanie na sieć wzrasta i więcej ETH jest spalane niż jest produkowane. To sprawia, że jest to, przynajmniej teoretycznie, bardzo atrakcyjny długoterminowy zasób. Co więcej, połączenie ograniczyło zużycie energii o 99,9%, dzięki czemu aktywa te są znacznie bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorstw i instytucji świadomych w zakresie ESG. Według Digiconomist Ethereum Energy Consumption Index, zużycie energii spadło z około 84 TW/h (terawatogodzin) rocznie przed połączeniem do zaledwie 0,01 TW/h. 

Te trzy czynniki sprawiły, że Ethereum jest bardziej obiecującą perspektywą. Zostało to potwierdzone w ostatnich wynikach tej kryptowaluty (w porównaniu z Bitcoinem). 

Prognoza cen Ethereum 

Według CoinGecko ceny ETH wzrosły w ciągu wczorajszego dnia o 1%, aby osiągnąć 1568 USD w momencie pisania tego tekstu. Aktywo osiągnęło najwyższą cenę od połowy września 29 października – jego cena wyniosła wówczas 1645 USD, ale nie zdołała podnieść się wyżej. 

Warto dodać, że w ciągu ostatniego miesiąca Ethereum wzrosło o 24%, ale perspektywa pokazuje, że nadal jest ograniczone zasięgiem, tak jak możemy to obserwować od maja. ETH notuje obecnie spadek o 67,6% w porównaniu z rekordowym poziomem z listopada 2021 r. Jednak jest to wciąż nieco lepszy wynik niż aktualne spadki wartości Bitcoina. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.