Dominacja rynkowa Bitcoina wzrasta

2023-06-12 / Tagi:

Dominacja rynkowa Bitcoina wzrasta

Dane wskazują, że dominacja Bitcoina wzrasta – jego kapitalizacja rynkowa wynosi 47,5% i jest to najwyższy poziom od roku. Z kolei Ethereum utrzymuje się na stałym poziomie 20%. Wskazuje to, że niedawne zyski osiągnięte przez te dwie waluty cyfrowe odbyły się kosztem innych kryptowalut. 

Dominacja Bitcoina rośnie

Według platformy coinmarketcap.com 10 czerwca Bitcoin (BTC) wciąż był niekwestionowanym liderem rynku z wyceną na poziomie 496 miliardów dolarów. Kwota ta stanowi 47,5% kapitalizacji rynkowej całej gospodarki kryptograficznej wynoszącej obecnie 1,04 biliona dolarów. Warto jednak dodać, że aktualne dane pokazują, że BTC doświadczył niewielkiego spadku o 3,32% (w niedzielę) i o 5,79% w ciągu tygodnia w stosunku do dolara amerykańskiego. Co ciekawe, podczas gdy Bitcoin stosunkowo dobrze przetrwał burzę na rynku, wiele innych czołowych kryptowalut (szczególnie tych z pierwszej dwudziestki) odniosło znacznie silniejsze straty pod względem utraty wartości. 

Straty na rynku kryptowalut

Dane pokazują, że w minionym tygodniu dwadzieścia największych kryptowalut odnotowało poważne straty. Co więcej, część z nich zanotowała dwucyfrowe spadki. Aktywa takie jak Binance Coin (BNB), Cardano (ADA), Tron (TRX), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC), Polkadot (DOT), Avalanche (AVAX), SHIBA INU (SHIB) i Cosmos (ATOM) należą do największych przegranych. Dla porównania Ethereum (ETH), straciło tylko 8,29%. Podczas, gdy Bitcoin doświadczył krótkiego wzrostu dominacji do 47,18% w dniu 5 czerwca, jego obecna przewaga rynkowa jest jeszcze wyższa i wynosi 47,5%. Co ciekawe, ostatni raz dominacja BTC była tak wysoka prawie rok temu – 11 czerwca 2022 roku. Wówczas wartość ta oscylowała wokół 47,49%. 

Ethereum odporne na sytuację rynkową

Warto zauważyć, że podczas, gdy udział Bitcoina w rynku rośnie, Ethereum zdołało utrzymać swoją 20% dominację. Kapitalizacja tej kryptowaluty wynosi obecnie 208 miliardów dolarów. Tymczasem popularny stablecoin Tether (USDT) wciąż zyskuje na wartości z wyceną rynkową na poziomie 83,39 miliarda dolarów. Stanowi to 7,96% udziału w całym rynku kryptowalut. 

Co ciekawe, Bitcoin nie zbliżył się nawet do przekroczenia zakresu 50% i 60%, który mogliśmy obserwować w 2019, 2020 i na początku 2021 roku. Przypominamy, że 31 lipca 2021 roku osiągnął on dominację rynkową na poziomie 47,37%. W najbliższym czasie okaże się zatem, czy BTC będzie nadal wspinać się na arenie dominacji, spadnie niżej lub czy ustabilizuje się na obecnym poziomie. 

Źródło: bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.