Dlaczego cena Bitcoina rośnie? 

2022-11-23 / Tagi:

Dlaczego cena Bitcoina rośnie? 

We wtorek Bitcoin, altcoiny i akcje zwyżkowały po tygodniu strat. Ogólnorynkowy wzrost cen kryptowalut sugeruje, że BTC, BNB i ETH mogą odbijać się od rocznych minimów. Jednak czy obecna dynamika jest trwała? 

Zainteresowanie Bitcoinem rośnie 

Odkąd 18 czerwca cena Bitcoina spadła do 17 600 USD, otwarte zainteresowanie kontraktami futures na BTC gwałtownie wrasta. Ostre zmiany cen BTC mogą wywołać kolejną likwidację, ale trudno jest określić, czy ruch ten byłby w górę, czy w dół. 

Wielu traderów zgadza się, że gdyby Rezerwa Federalna skupiła się na swojej obecnej polityce zaciskania pasa i wprowadzaniu podwyżek stóp procentowych, cena BTC mogłaby wzrosnąć. To z kolei zlikwidowałoby znaczną część zainteresowania kontraktami terminowymi. 

Krach FTX wywołał falę likwidacji, która spowodowała gwałtowny spadek ceny Bitcoina. Dane pokazują, że 7 listopada zlikwidowano 549 milionów USD w kryptowalutach. Spowodowało to spadek ceny Bitcoina poniżej 16 000 USD. I odwrotnie, krótkie likwidacje bezpośrednio pomagają podnieść cenę Bitcoina, wymuszając automatyczną presję kupna. Obecny rajd pokazuje, że krótkie otwarte zainteresowanie nabiera rozpędu, co może dodatkowo pomóc cenie Bitcoina. 

Dane przemawiają na korzyść Bitcoina 

Zaufanie inwestorów do rynku krypto może również rosnąć z uwagi na ich przekonanie, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższych dwóch miesięcy może wprowadzić mniejsze podwyżki stóp procentowych.  

Z opublikowanych informacji wynika, że https://www.federalreserve.gov/newsevents/pressreleases/monetary20221102a.htm FED pozostawia sobie otwartą możliwość zmiany polityki. 

– Przy określaniu tempa przyszłych podwyżek w przedziale docelowym Komitet będzie uwzględniał skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację oraz rozwój sytuacji gospodarczej i finansowej – możemy przeczytać w oświadczeniu FED. 

Według firmy MacroMicro , która publikuje wnioski dotyczące szacunków inwestorów odnośnie oczekiwanych zmian stóp procentowych, w najbliższej przyszłości mogą być one niższe niż wcześniej przewidywano. Dane wskazują na możliwe wyhamowanie podwyżek stóp procentowych. Nastroje społeczne także wskazują, że przyszłe stopy mogą spaść, a inwestorzy uważają, że stworzyło to możliwość szerokiego ożywienia na rynku kryptowalut. 

Zatem, jeśli stopy procentowe spadną, a gospodarka wzrośnie, Bitcoin może zmienić swój kurs – im lepszy klimat makro, tym lepiej dla ceny Bitcoina. 

Bitcoin osiąga roczne minimum 

Indeks względnej siły (RSI) to popularna analiza techniczna służąca do pomiaru tego, czy Bitcoin jest wykupiony, czy wyprzedany. Kiedy RSI jest poniżej 30, Bitcoin jest uważany za wyprzedany. Historycznie, gdy RSI spada poniżej 30, Bitcoin odnotowuje gwałtowny wzrost ceny. 

– Z punktu widzenia analizy technicznej rynek (zwłaszcza BTC) znajdował się pod silną sprzedażą zazwyczaj, gdy wskaźnik względnej siły (RSI) spadał do i poniżej 30 – jest to oznaka wyprzedania. Spoglądając na dzienne i tygodniowego RSI, można zauważyć, że wskaźnik ma dużą częstotliwość odbijania się od strefy wyprzedania, a cena aktywów podąża za nim. Pozostaje obserwować, czy dla Bitcoina odzyskanie poziomu 16 000 USD okaże się pułapką na byki – tłumaczy Ray Salmond, szef rynków w Cointelegraph. 

Cena Bitcoina w krótkim czasie wykazuje pewien byczy impet. Jednak wyzwania związane z rosnącymi stopami procentowymi, zmniejszonym napływem i płynnością na rynku krypto oraz zagrożenia płynące z niewypłacalności FTX nadal wpływają na cenę BTC. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.