2022-02-09 / Tagi:
Z pewnością świadomość tego, czym są stablecoiny ułatwi każdemu rozpoczęcie podróży do świata technologii blockchain. Kryptowaluty tego typu mają za zadanie stabilizowanie cen, ponieważ powiązane są z zewnętrznym aktywem, takim jak dolar amerykański czy złoto.
Na początku warto wyjaśnić, czym są stablecoiny. Te cyfrowe pieniądze to klasa kryptowalut, które mają za zadanie zapewnić stabilność cen i są wspierane przez aktywa rezerwowe. Mogą być powiązane z walutą, taką jak dolar amerykański, lub z ceną towaru np. złota. Jak to wygląda w praktyce? Zazwyczaj podmiot, który stoi za stablecoinem tworzy „rezerwę”, w której bezpiecznie przechowuje aktywa lub koszyk aktywów zabezpieczających stablecoin – na przykład 1 milion USD w tradycyjnym banku, aby utworzyć kopię zapasową miliona jednostek stablecoina.
Jest to jeden ze sposobów, w jaki cyfrowe stablecoiny są powiązane z rzeczywistymi aktywami. Pieniądze w rezerwie służą, jako zabezpieczenie dla stablecoina – co oznacza, że za każdym razem, gdy posiadacz stablecoina chce wypłacić swoje tokeny, z rezerwy pobierana jest równa kwota dowolnego zabezpieczenia aktywów.
Mimo, że Bitcoin wciąż pozostaje najpopularniejszą kryptowalutą, często dochodzi do dużej zmienności w jego wycenach. Bowiem zdarza się, że cena wirtualnej waluty zmienia się o ponad 10% czy to w górę, czy w dół – i to w ciągu kilku godzin. Ten rodzaj krótkoterminowej zmienności sprawia, że Bitcoin i inne popularne kryptowaluty nie nadają się do codziennego użytkowania. Tym bardziej, że z zasady waluta powinna pełnić funkcję środka wymiany pieniężnej i sposobu przechowywania wartości pieniężnej, a jej wartość powinna pozostawać względnie stabilna w perspektywie dłuższego czasu.
Na tym przykładzie można zrozumieć, czym są stablecoiny. Idealna waluta kryptograficzna powinna nie tylko utrzymać swoją siłę nabywczą, ale także mieć najniższą możliwą inflację – tak, by zachęcała do wydawania tokenów, a nie ich oszczędzania. I właśnie stablecoiny zapewniają rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie tej równowagi.
Wyjaśniając, czym są stablecoiny pisaliśmy, że te cyfrowe pieniądze zostały zaprojektowane tak, by miały znacznie bardziej stałą wartość niż zwykłe kryptowaluty. Wynika to z tego, że są one powiązane z innymi aktywami, takimi jak wspominany wyżej dolar amerykański czy złoto. Jednak istnieje bardziej złożony typ stablecoina, który jest zabezpieczony innymi kryptowalutami. W takim przypadku kryptowaluta rezerwowa może być również podatna na dużą zmienność, dlatego takie stablecoiny są nadmiernie zabezpieczone. W praktyce oznacza to, że większa liczba tokenów kryptowalut jest utrzymywana, jako rezerwa na emisję mniejszej liczby stablecoinów. Na przykład Ether o wartości 2000 USD może być przechowywany jako rezerwa na emisję stablecoinów zabezpieczonych kryptowalutami o wartości 1000 USD, które mogą pomieścić do 50% wahań w walucie rezerwowej.
Istnieje także trzecia odmiana stablecoina – znana jest, jako algorytmiczny stablecoin, która nie jest wspierana przez fiat lub kryptowaluty. Zamiast tego, ich peg jest osiągany całkowicie przez algorytmy oraz inteligentne kontrakty, które zarządzają podażą wyemitowanych tokenów.
Źródło: investopedia.com; coindesk.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.