2022-03-07 / Tagi:
Jeśli interesujesz się tematem portfeli zapewne wiesz. już czym są kryptowaluty. Portfel kryptowalut służy do przechowywania twoich aktywów zakupionych na giełdzie oraz do przeprowadzenia transakcji za ich pomocą. Portfel który jest twoją własnością jest zabezpieczony prywatnym kluczem do którego tylko właściciel ma dostęp.
Każdy portfel kryptowalut ma dodatkowe zabezpieczenie znane pod nazwą seed. Jest to 12 słów w języku angielskim, które pozwolą nam odzyskać dostęp w przypadku awarii sprzętu. W przypadku portfeli cyfrowych takich jak aplikacje na PC lub telefon zabezpieczane one są dodatkowo najczęściej hasłem, kodem PIN oraz klucz dostępu.
Ledger jest to sprzętowy portfel kryptowalut powiązany z dedykowaną aplikacją mobilną, służący do przechowywania, wymiany oraz zabezpieczania naszych aktywów cyfrowych, w tym także w niektórych modelach naszych NFT. Dla początkujących w świecie kryptowalut może to być jednak dość duży wydatek, ponieważ jest to koszt ponad 650 zł. Dla osób które jednakże są już obeznane w świecie kryptowalut oraz mogących sobie pozwolić na taki wydatek jest to zdecydowanie dobra opcja ze względu na duże możliwości portfela oraz nieustanne rozwijanie projektu. Ledger jest to zdecydowanie najpopularniejsza firma produkująca takie urządzenia. Wyglądem przypomina on przenośny pendrive z drobnym ekranem LCD. Zalecamy do kupna urządzenia bezpośrednio u producenta.
Zdecydowanie większy wybór jest na rynku portfeli w postaci aplikacji na komputery oraz telefony. Ze względu na wielkość rynku musimy jednak być świadomi abyśmy zakładali konta oraz przetransportowywali nasz kryptowaluty tylko i wyłącznie na portfele do których mamy zaufanie. Przykładem portfela cyfrowego jest Exodus oraz Coinbase Wallet. Coinbase Wallet jest to marka rozwijająca się nieustannie od 9 lat na rynku. Twórcami portfela są osoby odpowiedzialne za Coinbase – jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. W przypadku portfeli cyfrowych zabezpieczenia są równie dobre i stabilne oraz przy zakładaniu konta otrzymujemy frazę seed składającą się z 12 przypadkowych wyrazów w języku angielskim. Za pośrednictwem takich portfeli również możemy odbierać, wysyłać oraz dokonywać transakcji naszymi kryptowalutami. Jest to ciekawa opcja dla osób chcących zapoznać się nieco z działaniem portfeli kryptowalut przed zakupieniem portfela sprzętowego.
Wybór portfela kryptowalut to zdecydowanie indywidualna kwestia. Ważne jest, aby interfejs portfela był dla nas przejrzysty, czytelny oraz abyśmy umieli się z łatwością po nim poruszać. Musimy także sprawdzić czy obsługuje on walutę cyfrową, którą posiadamy oraz potencjalne usługi stakowania jeśli takie nas interesują. Najważniejsze jednak abyśmy swoje kryptowaluty przesyłali tylko i wyłącznie na portfele które wcześniej sprawdziliśmy pod kątem wiarygodności.
Do obsługi portfeli kryptowalut nie ma jednakowej zasady. Każdy z portfeli posiada swoje plusy i minusy oraz odrębne przepisy działania. Ważne jednak abyśmy zwracali uwagę na pomoc, którą dobre platformy portfeli kryptowalut oferują nam oraz samouczki do nauki obsługi naszego portfela. Nie mamy jednak się czego bać. W większości portfele są zbudowane do działania w sposób intuicyjny i bardzo przyjazny użytkownikowi.
Źródło: scroll.morele.net, ledger.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.