Czym jest Firo (FIRO)?

2022-07-29 / Tagi:

Czym jest Firo (FIRO)?

Czym jest Firo (FIRO)? Jest to kryptowaluta, wcześniej znana jako Zcoin, która skupia się na byciu prywatnym tokenem. Oznacza to, że transakcje wykonywane za pomocą Firo, poprzez wykorzystanie protokułu Lelantus pozwalają użytkownikom otrzymać nowe tokeny z pustą historią transakcji. Z siecią Firo powiązany jest jej token natywny pod nazwą FIRO.

Prywatność w Firo (FIRO)

Firo zapewnia swoim użytkownikom całkowitą prywatność poprzez zastosowanie protokołu Lelantus. Jest to ulepszona wersja protokołu Zerocoin, w którym w 2019 roku zostały odkryte błędy kryptograficzne. Działając w celu zapewnienie użytkownikom coraz lepszej prywatności opracowano nowy protokół, który otrzymał nazwę właśnie Lelantus. Protokół ten zapewnia użytkownikom pełną prywatność przez możliwość spalania swoich tokenów oraz otrzymywania nowych z pustą historią transakcji. 

Co nadaje Firo (FIRO) wartość?

 Wiemy już jak działa prywatność w Firo, jednak co nadaje mu wartość. Jednym z głównych czynników z pewnością jest właśnie wcześniej wspomniana prywatność. Nasze transakcje za pomocą tej sieci bowiem nie są w stanie być namierzone. Zapewnia to anonimowość użytkownikom. Kolejną rzeczą jest szybkość transakcji za pomocą sieci Firo. W większości dużych kryptowalut do zaakceptowania transakcji potrzebujemy kilku minut, a nawet dłużej. Nawet wtedy jednak nie jesteśmy pewni czy nasza transakcja dojdzie do skutku. W Firo natomiast nasza transakcja ma być przetworzona już w kilka sekund. 

Mining w Firo

Firo opiera się na hybrydowym systemie konsensusu Proof-of-Work z LLMQ. Zabezpiecza to przed atakami przejęcia ponad 50% sieci. Pozwala to nam jednak także wydobywać tokeny FIRO za pomocą naszych GPU. Algorytm wydobywania FIRO – MTP – czyni go odpornym na wydobywanie go poprzez ASICs. Dedykowany algorytm FiroPOW powstał w celu uniemożliwienia kopania tokena poprzez układy scalone i ma jak najlepiej uwydatnić kopanie poprzez GPU. Do rozpoczęcia kopania potrzebować będziemy naszego GPU. Następnie będziemy musieli zapisać się do Pool’u w celu zoptymalizowania naszego przychodu z koparki. Jeśli jednak posiadamy dużą ilość koparek, możemy spróbować swoich sił w samodzielnym kopaniu. Do samodzielnego kopania i w Pool’u będziemy potrzebowali innych ustawień koparek. Znajdziemy je na oficjalnej stronie Firo. Na tej stronie znajdziemy również adresy Pool’i, które zajmują się kopaniem Firo. Nie zapomnijmy także o podłączenie naszego portfelu kryptowalut, który obsługuje token FIRO.

Token FIRO

FIRO, wcześniej znany jako Zcoin, jest tokenem o dosyć ciekawym profilu. Nie jest to jeden z największych projektów. Nie jest nawet w pierwszej dwusetce projektów krypto. Jest to jednak projekt o dość stabilnej cenie, który od ponad 4 lat nie spadł poniżej 1 USD. Swoje ATL (All Time Low) zaliczył on w 2016 roku, a dokładniej 2. grudnia i wynosiło ono 0,2751 USD. Natomiast ATH (All Time High) miało miejsce rok później i pozwoliło z pewnością kilku osobom zarobić grube miliony, gdyż w ciągu roku, a dokładnie do 26 grudnia 2017 roku, cena tokena urosła do ceny 169,99 USD. Cena w ciągu tego roku wzrosła ponad 600 razy! 

Podsumowanie

Podsumowując, Firo jest to sieć skupiająca się na dostarczaniu użytkownikom używania szybkich oraz anonimowych transakcji. Prywatność jest zachowywana poprzez zastosowanie protokołu Lelantus, który pozwala palić tokeny oraz otrzymywać nowe z pustą historią. Cena tokena FIRO miałą bardzo duże wachania jednak co ciekawe od ponad 4 lat nie spadła poniżej 1 dolara.

Źródło: coinmarketcap.com, firo.org

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.