2022-02-25 / Tagi:
Czym jest Cosmos? Najprościej mówiąc, jest to platforma typu open source, która ma na celu kreowanie ekosystemu do wymiany danych między wieloma typami istniejących już sieci blockchain. Z technologią Cosmos związana jest kryptowaluta ATOM, która jest oparta na systemie Proof of Stake.
Na początku warto wyjaśnić czym jest Cosmos z praktycznego punktu widzenia. Jest to sieć łańcuchów bloków (blockchain), która zawiera w sobie wiele indywidualnych blockchainów. Działają one we współpracy ze sobą dzięki protokołowi Inter Blockchain Communication oraz koncentratorom, dzieląc się danymi w swoich samodzielnych sieciach. Sieć Cosmos daje możliwość programowania aplikacji w językach programowania takich jak C++, Java.
Cosmos w świecie kryptowalut występuje pod nazwą ATOM. Jego ekosystem jest oparty na algorytmie Tendermint który opiera się na systemie Proof of Stake. Polega on na tym, że osoby które odpowiadają za przeprowadzanie transakcji na blokach transakcyjnych (Validatorzy) muszą posiadać oraz stakować na swoich portfelach kryptowalutowych tokeny ATOM. W zamian otrzymują nagrodę w postaci kolejnych tokenów. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne od systemu Proof of Work, aczkolwiek jeszcze nie tak bardzo popularne. Jednak nie każdy może stać się Validatorem, ponieważ do tego potrzebne jest posiadanie dużej ilości tokena ATOM w swoim kryptowalutowym portfelu. Możemy pożyczać swoje tokeny Validatorom, za co otrzymamy adekwatne do pożyczonej ilości wynagrodzenie w postaci tokenów ATOM. Istnieje ryzyko, iż pożyczone środki zostaną utracone, jednak to w przypadku gdy portfel Validatora będzie celem ataku hackerskiego, otrzyma karę za nieuczciwe praktyki lub gdy będzie on (Validator) niedostępny.
Podstawy czym jest Cosmos (ATOM) już poznaliśmy, jednak dla inwestora ważne jest jak dedykowany token ATOM radzi sobie na rynku kryptowalut? Na dzień 24.02.2022 kurs tokena ATOM oscyluje w okolicy nieco ponad 23 dolarów amerykańskich na giełdzie Binance. Maksimum historyczne osiągnął on w styczniu roku 2022 i było to aż 44,45 dolarów amerykańskich. Jest to wynik naprawdę imponujący w czasach dominacji Bitcoina dla zaledwie dwuletniego projektu. Kapitalizacja rynkowa również na dzień 24.02.2022 wynosi 6 647 966 362 USD według serwisu CoinGecko. Czyni ją to 21. kryptowalutą na rynku pod względem kapitalizacji rynkowej i traci niewiele do Litecoina który znajduje się na 20. miejscu. Aktualnie w obiegu znajduje się prawie 290 milionów tokenów.
Źródło: fxmag.pl
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.