Czym jest Avalanche (AVAX)?

2022-03-03 / Tagi:

Czym jest Avalanche (AVAX)?

Czym jest Avalanche? Jest to platforma blockchain wyróżniająca się bardzo szybkim czasem dokonywania transakcji oraz z dużymi możliwościami odnośnie skalowania. Z Avalanche związana jest kryptowaluta AVAX, która od swojego powstania notowała ogromne wzrosty. Jest ona oparta na systemie proof-of-stake. 

Czym jest Avalanche w praktyce? 

Pierwszym pytaniem, które się nasuwa jest czym tak naprawdę platforma Avalanche jest w praktyce? Otóż daje ona możliwości dla zarówno firm jak i osób prywatnych w łatwym konstruowaniu i wprowadzaniu do użytku specjalnie zbudowanych blockchainów. Jest niezwyle szybka pod względem wykonywania transakcji za jej pośrednictwem. Według zespołu Ava Labs, odpowiedzialnego za Avalanche, jest on w stanie wykonać około 6,5 tysiąca transakcji w zaledwie jedną sekundę. Kolejnym problemem który rozwiązuje platforma jest możliwość komunikowania się pomiędzy różnymi blockchainami. 

Natywny token Avalanche czyli AVAX 

Natywnym tokenem platformy Avalanche jest AVAX, który swoją premierę miał we wrześniu 2020 roku. Podczas przedpremierowej sprzedaży w celu zbiórki pieniędzy na uruchomienie projektu wyprzedano wszystkie tokeny w ilości aż 42 milionów tokenów. Trudno się dziwić więc, że aktualna wartość tokenana dzień 01-03-2022 wzrosła o ponad 17000%! Jednak dzisiejsza wartość tokena  nie jest jego ATH (All Time High). Czasy największej świetności AVAX przypadają wg CoinMarketCap na dzień 22-11-2021 kiedy to cena zakupu wynosiła ponad 134 USD. Aktualna cena tokena oscyluje w okolicach 87 dolarów, co nadal jest niesamowitym wynikiem oraz pokazuje niesamowite zainteresowanie projektem jakim jest Avalanche. W przeciągu ostatnich 24 godzin możemy zaobserwować ponad 8,5 procentowy wzrost wartości. Wartość tokenów w obiegu jest na poziomie wysoko powyżej 21 000 000 000 USD co plasuje Avalanche na 10. miejscu na rynku kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest to naprawdę niesamowity wynik, ponieważ wyprzedza on takie duże kryptowaluty jak Litecoin czy Dogecoin. 

Avalanche jako rywal Etherium? 

Avalanche przez wielu jest postrzegany jako główny rywal Ethereum. Dzieje się tak najprawdopodobniej ze względu na szybkość transakcji oraz opłaty za nie. Jak powszechnie wiadomo na transakcję za pośrednictwem Ethereum możemy czekać nawet 5 minut, podczas gdy używając Avalanche transakcję możemy sfinalizować nawet w 3 sekundy! Podobnie jest z opłatami za transakcję gdzie w sieci Ethereum opłaty, które są pobierane są naprawdę duże. Czy to znaczy że Avalanche będzie górą w tym pojedynku? W najbliższym czasie są na to raczej małe szanse, jednak czas pokaże którą platformę ostatecznie wybiorą użytkownicy. 

Źródła: computerworld.pl, comparic.pl, coinmarketcap.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.