Czy aktualizacja Ethereum Shanghai spowoduje spadek cen ETH? 

2023-01-11 / Tagi:

Czy aktualizacja Ethereum Shanghai spowoduje spadek cen ETH? 

Wielkimi krokami zbliża się aktualizacja Ethereum Shanghai, która ma mieć miejsce w marcu. Uwolni ona ETH postawiony w Beacon Chain. Uczestnicy rynku zastanawiają się jednak czy wydarzenie to spowoduje spadek ceny tej kryptowaluty. 

Aktualizacja Shanghai sieci Ethereum 

Zgodnie z zapowiedziami sieć Ethereum aktualizację Shanghai ma przejść w marcu. Podstawową zmianą, która zostanie wdrożona po jej zakończeniu będzie to, że obstawiający ETH będą mogli wypłacić swoją kryptowalutę obecnie zablokowaną w inteligentnym kontrakcie ETH 2.0. Co oznacza, że uwolni ona ETH postawiony w Beacon Chain. 

W chwili pisania tego tekstu kontrakt Beacon Deposit zawiera prawie 16 milionów ETH, wartych nieco ponad 21 miliardów dolarów przy obecnych notowaniach rynkowych. Oczywiście rodzi to pytanie, czy odblokowanie tej kwoty spowoduje ogromną presję na sprzedaż. 

Analitycy branżowi uważają, że uwolnienie ETH będzie dobrą wiadomością dla płynnych protokołów stakowania, ponieważ oferują one lepsze zachęty i zyski. W przeciwieństwie do bezpośredniego obstawiania, zapewniają bardziej elastyczny sposób obstawiania i zarabiania bez konieczności blokowania zabezpieczenia. 

Presja na sprzedaż ETH 

Uczestnicy rynku martwią się między innymi o to, że wielu inwestorów ma zablokowane swoje ETH od lat i jest chętnych do zrealizowania zysków, które osiągnięto zarówno ze wzrostu cen, jak i samego uzyskanego zysku. Jednak bliższe przyjrzenie się liczbom on-chain, które zostały zebrane przez Lookonchian ujawniają, że średnia cena kont, które zdeponowały mniej niż 5000 ETH, jest w rzeczywistości wyższa niż obecna cena. 

Wraz z nadejściem aktualizacji Ethereum Shanghai niektórzy inwestorzy obawiają się, że otwarcie stakingu wywrze presję na sprzedaż ETH. 

– Analizujemy inwestorów, którzy wpłacają mniej niż 5000 ETH, a średnia cena, jaką wpłacają ETH na Beacon Deposit Contract wynosi 2260 USD. Oczywiście nie oznacza to, że wspomniani inwestorzy nie sprzedaliby swoich ETH, choć ze stratą, ale prawdopodobnie czyni to nieco mniej prawdopodobnym – możemy przeczytać. 

Perspektywy cen Ethereum 

Co czeka ETH w najbliższym czasie? Warto zauważyć, że mało prawdopodobne jest, aby po aktualizacji wypłaty zostały włączone jednocześnie. Wcześniej wspomniano, że użytkownicy będą mogli wycofać swoje aktywa z czasem. 

Przypominamy, że od początku roku Ethereum nie radziło sobie tak dobrze jak płynne tokeny stakingowe z zyskiem wynoszącym zaledwie 10%. Według CoinGecko ceny ETH wzrosły obecnie o 1% w ciągu dnia do 1323 USD ( w chwili pisania tego tekstu). Kryptowaluta wolno wychodziła z cienia Ethereum Classic i nadal spada o 73% w stosunku do swojego najwyższego poziomu z listopada 2021. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.