Błyskawiczny krach po tygodniach wzrostów – Bitcoin spada poniżej 22 000 USD 

2022-08-19 / Tagi:

Błyskawiczny krach po tygodniach wzrostów – Bitcoin spada poniżej 22 000 USD 

Rynek kryptowalut odnotował w piątek znaczny spadek, w wyniku czego główne aktywa straciły kluczowe wsparcie i spadły do nowych miesięcznych minimów. Czy po długotrwałym, miesięcznym trendzie wzrostów na rynku kryptowalut ponownie zagościła bessa? 

Gwałtowne spadki na rynku krypto 

W piątek większość kryptowalut zanotowała znaczne spadki. Bitcoin (BTC), który w zeszłym tygodniu chciał przełamać wartość 25 000 USD, spadł poniżej 22 000 USD – w efekcie zanotował nowe dwutygodniowe minimum wynoszące 21 747 USD. 

Z kolei Ether (ETH), druga co do wielkości kryptowaluta, w ostatnich dniach wzrosła o ponad 2000 USD. Jednak w ciągu ostatnich 24 godzin spadła o 6% notując w ten sposób nowe cotygodniowe minimum na poziomie 1726 USD. 

Błyskawiczny krach po tygodniach zwyżkowego rozpędu spowodował również, że 157 098 traderów zostało rozbitych w ciągu ostatnich 24 godzin, co spowodowało utratę ponad 551 milionów dolarów. Dane z Coinglass wskazują, że handlowcy Bitcoin utracili środki o wartości ponad 203 milionów dolarów, z kolei handlowcy Ethereum – 140 milionów dolarów. 

Likwidacja kontraktów terminowych 

Dane pokazują, że liczba zlikwidowanych długich pozycji znacznie przewyższa liczbę krótkich, co wskazuje na to, że nastroje rynkowe były bardzo zwyżkowe. Oczywiście, aż do błyskawicznego krachu. Wartość zlikwidowanych krótkich pozycji wyniosła tylko 41 mln USD wobec 398 mln USD w pozycjach długich. 

Likwidacje kontraktów terminowych na BTC osiągnęły najwyższy od 8 miesięcy poziom 84 934 697,05 USD na OKX (wcześniej znanym jako Okex), przebijając tym samym poprzedni szczyt 48 630 183,66 USD, który mogliśmy zaobserwować 5 maja 2022 r. 

Co wywołuje zawirowania na rynku kryptowalut? 

Nagły spadek na rynku kryptowalut przypisuje się oczekiwanej podwyżce stóp procentowych przez FED, która ma mieć miejsce we wrześniu. Dane o indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w sierpniu okazały się niższe niż oczekiwano, prowadząc do zwyżkowego wzrostu zarówno na rynkach kryptowalut, jak i Forex. 

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis, James Bullard, powiedział, że byłby za podwyżką stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Wiele przemawia za tym, że zapowiedzi związane z działaniami FED mogą doprowadzić do kolejnego spowolnienia. Tym bardziej, że w czerwcu podobna podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych doprowadziła do podobnych zawirowań na rynku kryptowalut. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.