Bitcoin vs Ethereum – ograniczona podaż kontra model deflacyjny 

2023-01-17 / Tagi:

Bitcoin vs Ethereum – ograniczona podaż kontra model deflacyjny 

Bitcoin i Ethereum zawsze ze sobą konkurowały. Właśnie teraz pojawiła się pierwsza w tym roku debata dotycząca kwestii związanych z podażą tych kryptowalut. Które aktywa są solidne? Co jest lepsze – ograniczona podaż czy może model deflacyjny? 

Solidny pieniądz – Bitcoin czy Ethereum? 

Bitcoin i Ether, dwie najlepsze kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, zawsze ze sobą rywalizowały. Wraz z początkiem nowego roku pojawiła się pierwsza debata porównująca ograniczoną podaż BTC wynoszącą 21 milionów z deflacyjną podażą ETH. W efekcie społeczność nie jest zgodna co do tego, która z tych dwóch kryptowalut kwalifikuje się jako solidny pieniądz. 

Użytkownik Twittera skoncentrowany na Ethereum, porównał emisję podaży obu kryptowalut i zasugerował, że „jeśli BTC o ograniczonej podaży jest solidny, to ETH o malejącej podaży jest ultradźwiękiem”

Jednak to porównanie nie spodobało się zwolennikom BTC, którzy szybko zauważyli, że solidność wynika z wiarygodności, a nie z ciągle zmieniającej się polityki pieniężnej. Dan Held, znany zwolennik Bitcoina, zwrócił uwagę na błąd w argumentacji i zauważył, że stale zmieniająca się polityka ma mniejszą wiarygodność. 

– Czas buduje zaufanie między ludźmi, nie chodzi tylko o kod. Zgodnie z Twoją logiką, gdybyśmy uruchomili kolejną kryptowalutę z większą deflacją, byłoby to „rozsądniejsze” – powiedział Dan Held. 

Z kolei inny zwolennik Bitcoina zakwestionował wiarygodność polityki pieniężnej Ethereum, przypominając, że polityka pieniężna projektu „zmieniła się co najmniej 11 razy w ciągu siedmiu lat istnienia”. Z drugiej strony mamy Bitcoina, który ani razu nie zmienił swojej polityki pieniężnej. 

Deflacyjna podaż Ethereum 

Przypominamy, że Ether stał się deflacyjny w sierpniu 2021 roku. Stało się to wraz z wprowadzeniem propozycji ulepszenia Ethereum-1559 (EIP-1559). Aktualizacja ta wprowadziła mechanizm spalania, który automatycznie spala część opłaty transakcyjnej, zmniejszając ogólną podaż ETH w obiegu. 

W odpowiedzi na argument Alexa Gladsteina, że „administratorzy” mogą dowolnie zmieniać politykę pieniężną Ethereum, niezależny edukator Ethereum, Anthony Sassano, stwierdził, że każda zmiana w sieci Ethereum jest zatwierdzona przez tysiące operatorów węzłów zarządzanych przez członków społeczności. 

Co ciekawe, Leo Glisic, założyciel sieci Maitri, powiedział, że ETH stał się teraz solidnym pieniądzem, a BTC nie osiągnie szczytu aż do roku 2140. 

Sprzeciw wobec zmian w sieci Bitcoin 

Warto dodać, że w przeszłości Bitcoin musiał także stawić czoła podobnym zmianom monetarnym i modyfikacjom oryginalnego kodu. Najbardziej znacząca z nich pojawiła się w 2017 roku. Wówczas zaobserwowano rosnące zapotrzebowanie na zwiększenie rozmiaru bloku Bitcoin. Było to konieczne, by pomieścić więcej transakcji na blok i uczynić go bardziej skalowalnym. Jednak większość społeczności Bitcoin sprzeciwiała się jakimkolwiek zmianom w oryginalnym kodzie Satoshi Nakamoto. Ostatecznie w 2017 r. sieć Bitcoin przeszła hard fork. W efekcie powstał Bitcoin Cash – kryptowaluta o rozmiarze bloku 8 MB w stosunku do 1 MB BTC. Jednak obecnie BCH ma swój niewielki udział w rozwoju łańcucha i notuje spadek ceny o 97% w stosunku do swojego rekordowego poziomu. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.