Bitcoin niekwestionowanym królem kryptowalut 

2023-11-07 / Tagi:

Bitcoin niekwestionowanym królem kryptowalut 

Bitcoin jest obecnie niekwestionowanym królem kryptowalut. Według platformy Glassnode dane z poprzednich cykli rynkowych sugerują, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy dominacja BTC nad altcoinami nadal będzie rosła. 

Ethereum przegrywa z Bitcoinem 

W nowo opublikowanym raporcie Glassnode eksperci platformy nakreślili, w jaki sposób kształtuje się dominacja Bitcoina w porównaniu z drugą co do wielkości kryptowalutą Ethereum. 

I tak w porównaniu ze złotem, Bitcoin zyskał w tym roku o 93%, przy czym cena za uncję tego pierwszego utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie poniżej 2000 dolarów. Z kolei ETH zyskał na wartości jedynie o 39%. Według platformy Glassnode, pomimo tego, że w ciągu roku oba aktywa doświadczyły „spadków o podobnej wielkości”, okresy wzrostów przyniosły bardziej znaczące zyski BTC. 

– Poprzednie cykle wykazały względny spadek ETH do głębokości ponad -50% w fazie ożywienia na rynku bessy, przy obecnym spadku sięgającym -38% – możemy przeczytać w raporcie Glassnode. 

Zauważono także, że faza spadku ETH w porównaniu z BTC od „minimalnego poziomu cyklu” w przypadku tego pierwszego w czerwcu 2022 r. trwa już 470 dni (w porównaniu z okresami krótszymi niż 400 dni w poprzednich cyklach). 

Od listopada dominacja Bitcoina wzrosła z 38% pod koniec 2022 r. do 53%, podczas gdy dominacja Ethereum wynosi zaledwie 17%. Dodajmy, że dominacja rynkowa odnosi się do tego, jaka część całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut obejmuje odpowiednio Bitcoin i Ethereum. 

Entuzjazm wobec ETF Bitcoin 

W ostatnich tygodniach stosunek ceny ETH/BTC spadł do najniższego poziomu od około 15 miesięcy wynoszącego 0,052. Można jednak założyć, że podekscytowanie wokół potencjalnego funduszu ETF Bitcoin pomogło wypchnąć to aktywo z dala od innych kryptowalutowych konkurentów. 

Dane pokazują, że altcoiny z wyłączeniem stablecoinów wzrosły w tym roku o 37%, znacząco wyprzedzając BTC. Stablecoiny, które zazwyczaj są zabezpieczone aktywami innymi niż kryptowaluty, takimi jak waluty fiducjarne, stanowią ponad 9% całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut. 

Sezon na Bitcoin 

Według głównego analityka platformy Glassnode, Jamesa Checka, rynek nadal „naprawdę znajduje się w okresie ekspansji dominacji Bitcoina”. 

Warto przypomnieć, że w marcu 2020 r. Bitcoin spadł z 9000 dolarów do poniżej 4000 dolarów w „Czarny Czwartek”, po czym później odbił i w ciągu następnych 12 miesięcy wzrósł do ponad 64 000 dolarów. Okresowi wzrostów towarzyszyły jednak jeszcze większe zyski ETH i innych altcoinów, takich jak Dogecoin (DOGE). 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.