Afera One Coin. Róża Ignatowa – od królowej kryptowalut do poszukiwanej przez FBI

2023-05-29 / Tagi: one coin

Afera One Coin. Róża Ignatowa – od królowej kryptowalut do poszukiwanej przez FBI

Ten tekst publikujemy w naszej bazie wiedzy, ponieważ tę historię powinien poznać każdy. Historię, która w swojej skali dorównała legendarnej „Piramidzie Madoffa”.

Róża Ignatowa, współtwórczyni tokena One Coin, oskarżona o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy w ubiegłym roku trafiła na listę najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Na czym polegała piramida finansowa One Coin, która została nazwana największym oszustwem finansowym XXI wieku? 

One Coin – Róża Ignatowa królową kryptowalut 

Czym jest One Coin? Kim była Róża Ignatowa zanim trafiła na listę najbardziej poszukiwanych przez FBI? Zaskakiwać może, że na samym początku kobietę uważano za wchodzącą gwiazdę branży kryptowalut. Róża Ignatowa wraz ze swoim partnerem biznesowym, Sebastianem Greenwoodem, przekonywała inwestorów do wsparcia tokena One Coin, który według nich będzie bardziej wartościowy niż Bitcoin. W przyszłości aktywo to miało stać się najcenniejszą kryptowalutą. Uwagi dotyczące tej kwestii zostały wygłoszone między innymi podczas prezentacji na Wembley Arena w Londynie i były wiwatowane przez tłum. Jednak uruchomiony w 2014 roku One Coin okazał się iluzją – ta fałszywa kryptowaluta nie był wspierana przez żadną publiczną, zabezpieczoną i zdecentralizowaną technologię typu blockchain. Niestety w efekcie działań oszustki inwestorzy utracili ogromne środki. 

Afera One Coin – Róża Ignatowa i jej rola w oszustwie 

Róża Ignatowa stworzyła One Coin zapewniając, że stanie się on wiodącą kryptowalutą na świecie. Jednak to fałszywe aktywo nie miało żadnej realnej wartości. Ostatecznie władze USA aferę OneCoin nazwały jedną z największych piramid finansowych w historii i powiedziały, że za całym oszustwem stoi Róża Ignatowa. Według nich cały system działał jako wielopoziomowa sieć marketingowa i schemat Ponziego, w którym pierwsi inwestorzy byli zachęcani do rekrutacji innych osób, a następnie otrzymywali środki pochodzące z wpływów od późniejszych inwestorów. Kiedy rozpoczęło się międzynarodowe śledztwo dotyczące oszustwa Róża Ignatowa zniknęła. Ostatni raz była widziana 25 października 2017 roku podróżując z Sofii do Aten. W 2019 roku Stany Zjednoczone oskarżyły ją o oszustwa bankowe, pranie pieniędzy i fałszerstwa dotyczące papierów wartościowych. Co ciekawe, w połowie 2022 roku kobietę umieszczono na liście 10 Najbardziej Poszukiwanych Uciekinierów FBI, a za informacje dotyczącej jej pobytu wyznaczono nagrodę w wysokości 100 000 dolarów. 

Warto dodać, że drugi współzałożyciel One Coin, Sebastian Greenwood, pomimo ucieczki długo nie cieszył się wolnością. W lipcu 2018 roku został aresztowany na Koh Samui w Tajlandii i poddany ekstradycji do USA. 

Róża Ignatowa odnaleziona? 

Niewątpliwie token One Coin i Róża Ignatowa stali za największym oszustwem finansowym w XXI wieku. Szczególnie, że na skutek działania tej piramidy finansowej inwestorzy utracili 4 miliardy dolarów. Jak już wspominaliśmy przez ostatnie lata miejsce pobytu dawnej królowej kryptowalut pozostawało tajemnicą, jednak na początku 2023 roku jej nazwisko wypłynęło w Anglii. Okazało się bowiem, że oszustka jest współwłaścicielką londyńskiego penthouse’u, który został wystawiony na sprzedaż. Sugeruje to, że Róża Ignatowa wciąż żyje i w jakiś sposób można ustalić gdzie przebywa. FBI zakłada, że stojąca za oszustwem kobieta prawdopodobnie podróżowała na niemieckim paszporcie z Aten, być może do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Niemiec, Rosji, Europy Wschodniej, a nawet z powrotem do Bułgarii. 

Od momentu ujawnienia oszustwa, One Coin pozostaje bezużyteczny, a jego strona internetowa nie jest aktywna.

Źródło: materiały prasowe 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.