2024-01-12 / Tagi: prawo
Ponad dziesięć lat po złożeniu pierwszego wniosku branża kryptowalut w końcu stała się świadkiem długo oczekiwanego wydarzenia – Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zatwierdziła pierwszy regulowany fundusz spot Bitcoin ETF.
Zatwierdzenie funduszu spotowego Bitcoin ETF to historyczny moment dla branży kryptowalut, jednak droga do tego wydarzenia nie była prosta. Wszystko zaczęło się 1 lipca 2013 r., kiedy współzałożyciele Gemini, Cameron i Tyler Winklevoss, złożyli pierwszy w Stanach Zjednoczonych wniosek o utworzenie spotowego funduszu ETF Bitcoin. Niestety pomimo ich wysiłków i dyskusji z SEC wniosek został ostatecznie odrzucony w 2017 r. Decyzja ta skłoniła wielu ekspertów do stwierdzenia, że Bitcoin nie jest gotowy na wejście do głównego nurtu.
W tym samym roku Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) zadebiutował jako otwarty, prywatny fundusz powierniczy dla akredytowanych inwestorów i otrzymał w 2015 r. zgodę Urzędu Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) na obrót publiczny. Chociaż nie był to fundusz ETF ostatecznie stał się pierwszym w USA funduszem Bitcoin notowanym na giełdzie i ostatecznie został przekształcony w kasowy fundusz ETF.
Wkrótce i bracia Winklevoss podjęli kolejną próbę uzyskania zgody na spotowy fundusz Bitcoin ETF, ale w 2018 r. SEC ponownie im odmówiła uznając, że charakter Bitcoina jest w dużej mierze nieuregulowany.
Przez lata wiele osób zastanawiało się, czy kiedykolwiek zostanie zatwierdzona kasowa spółka ETF dla Bitcoina, aż pewnego dnia Kanada wysunęła się na prowadzenie w tej kwestii. Według analityka Bloomberg ETF, Erica Balchunasa, w 2021 roku Fidelity Canada uruchomiło spotowy fundusz ETF na Bitcoin, co czyniło go wówczas największym podmiotem zarządzającym aktywami posiadającym fundusz ETF na Bitcoin.
W 2022 r. SEC odrzuciła więcej wniosków o spotowy fundusz ETF na Bitcoin, między innymi od takich podmiotów jak SkyBridge, Fidelity, Bitwise i Grayscale. Co ciekawe, w 2023 roku firmy zarządzające aktywami – BlackRock i ARK Invest – dołączyły do wyścigu o miejsce na arenie spotowych funduszy ETF Bitcoin. Podsyciło to jeszcze bardziej nadzieje na to, że nowy instrument inwestycyjny Bitcoin zostanie ostatecznie zatwierdzony. 29 sierpnia 2023 r. firma Grayscale odniosła zwycięstwo, gdy sędzia okręgowy Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych, Neomi Rao nakazał SEC ponowne rozpatrzenie petycji Grayscale. Chociaż nie gwarantowało to ostatecznego umieszczenia na giełdzie spotowego ETF-u Bitcoin, to orzeczenie wzbudziło w społeczności nadzieję, że wkrótce na rynku pojawi się produkt tego typu.
W grudniu 2023 r. toczyło się wiele dyskusji pomiędzy SEC a wnioskodawcami odnośnie funduszu ETF Bitcoin. Do początku stycznia 2024 r. emitenci przygotowali wszystkie dokumenty wymagane do składania wniosków o wydanie kasowych funduszy ETF na Bitcoin i czekali na odpowiedź SEC.
9 stycznia na oficjalnym koncie SEC X (Twitter) opublikowano post informujący, że komisja zatwierdziła wnioski dotyczące spotowych funduszy ETF BTC. Jednak przewodniczący SEC Gary Gensler niemal natychmiast zdementował to oświadczenie, twierdząc, że konto X SEC zostało przejęte. Wyjaśnił także, że Komisja nie zatwierdziła jeszcze notowania i handlu funduszami ETF.
Jednak 10 stycznia SEC ostatecznie zatwierdziła wnioski od zarządzających aktywami ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex i Franklin Templeton. Otworzyło to drogę dla pierwszego regulowanego produktu typu spot Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych i pozwala inwestorom na bezpośrednią ekspozycję na Bitcoin bez konieczności przechowywania aktywów w portfelach kryptowalutowych.
Co więcej, 11 stycznia pierwszy spot Bitcoin ETF rozpoczął handel akcjami o wartości 2 milionów dolarów (na rynku przedsprzedażowym) i wykazał dwucyfrowe zyski na giełdzie Nasdaq.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.