2024-01-08 / Tagi:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zbliża się do ostatecznego terminu związanego z podjęciem decyzji w sprawie ETF Bitcoin, a rynek wciąż ma nadzieję na zatwierdzenie. To kluczowe wydarzenie może mieć daleko idące konsekwencje dla całej branży, w tym dla Ethereum.
Zatwierdzenie funduszu ETF Bitcoin mogłoby ustanowić precedens regulacyjny ułatwiający drogę innym funduszom ETF opartym na kryptowalutach. Wynika to z tego, że zatwierdzenie Bitcoin ETF prawdopodobnie wiązałoby się z ustanowieniem ram, które mogłyby mieć zastosowanie do innych kryptowalut, w tym Ethereum.
Warto przypomnieć, że w grudniu 2023 r. SEC odłożyła do maja 2024 r. podjęcie decyzji w sprawie kilku oczekujących na rozpatrzenie wniosków o ETF Ethereum. Dotyczy to funduszu ETF Hashdex Nasdaq Ethereum, funduszu ETF Grayscale Ethereum Futures, funduszu spot Ethereum ETF VanEck oraz funduszu spot Ethereum ETF złożonego przez Cathie Wood’s ARK Invest i 21Shares.
Opóźnienia te stanowią część procesu decyzyjnego SEC, który obejmuje gromadzenie opinii przed ostatecznym podjęciem decyzji o umieszczeniu tych funduszy ETF na giełdzie. Niemniej jednak pojawiają się one również w związku z próbą sklasyfikowania niektórych kryptowalut typu dowód stawki (PoS) jako papierów wartościowych. Co ciekawe, Ethereum nie jest wymieniane jako papier wartościowy w żadnym z ostatnich procesów sądowych SEC skierowanych przeciwko giełdom kryptowalut. Komisja nie zakwestionowała również klasyfikacji Ethereum w procesie rejestracji ETF w Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC).
Zwiększa to potencjał zatwierdzenia spotowego funduszu ETF Ethereum w USA do maja 2024 r., a to prawdopodobnie spowoduje wzrost cen ETH.
Jeśli zatwierdzenie Bitcoin ETF nie stanie się wydarzeniem zachęcającym do sprzedaży to cena Ether jest dobrze przygotowana na wzrost. Wynika to ze stałej korelacji z ceną BTC w ostatnich latach. Oznacza to, że zatwierdzenie Bitcoin ETF może spowodować znaczny wzrost ekspozycji na kryptowaluty wśród tradycyjnych inwestorów. To z kolei prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu ceny ETH, ponieważ rynek przewiduje zwiększony popyt.
I odwrotnie, opóźnienie lub odmowa może skutkować krótkoterminową presją niedźwiedzia, gdy rynek będzie próbował się dostosować do bieżących wydarzeń. Niedawne badanie Bitwise wykazało, że tylko 39% doradców finansowych z siedzibą w USA uważa, że fundusz ETF Bitcoin zostanie zatwierdzony w tym roku.
Z technicznego punktu widzenia cena ETH tuż przed decyzją w sprawie Bitcoin ETF podąża w pobliżu linii trendu oporu dominującej formacji klina wzrostowego. Opóźnienie lub odmowa SEC może skutkować korektą cen w kierunku dolnej linii trendu klina w pobliżu 1865 dolarów. Poziom ten pokrywa się z linią Fibonacciego wynoszącą 0,236 ETH i jej 50-tygodniową wykładniczą średnią kroczącą. Z drugiej strony, zatwierdzenie ETF może spowodować, że Ethereum całkowicie unieważni swoją konfigurację klina rosnącego na rzecz wzoru odwrócenia trójkąta rosnącego. Docelowy wzrost trójkąta wynosi blisko 3870 dolarów (do marca) – stanowi to wzrost o 75% w stosunku do obecnego poziomu cen i zbiega się z linią Fibonacciego na poziomie 0,786.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.