2023-07-07 / Tagi:
W drugim kwartale 2023 roku górnicy Bitcoin zarobili 184 miliony dolarów na opłatach transakcyjnych. Był to jeden z najbardziej lukratywnych okresów dla tych, którzy czerpią zyski z opłat transakcyjnych Bitcoin – i to prawie od dwóch lat.
W drugim kwartale 2023 roku górnicy Bitcoinów zarobili ogromne 184 miliony dolarów na opłatach transakcyjnych – było to znacznie więcej, niż zebrali przez cały rok 2022. Zgodnie z raportem platformy analitycznej Coin Metrics wypłata ta oznacza wzrost o ponad 270% w stosunku do pierwszego kwartału 2023 r. Co więcej, jest to także pierwszy kwartał, który przekroczył granicę 100 milionów dolarów od czasów analogicznego okresu w 2021 r.
Warto przypomnieć, że kopacze Bitcoinów otrzymują opłaty transakcyjne za każdym razem, gdy nowy blok zostanie zatwierdzony. Ich wysokość zależy od ilości danych i zapotrzebowania użytkownika na przestrzeń blokową. Platforma Coin Metrics wyjaśniła, że aktualny skok opłat był spowodowany niedawnym wzrostem cen Bitcoina oraz pojawieniem się BRC-20 – nowego standardu tokenów w sieci Bitcoin wprowadzonego w marcu w celu wybijania i przesyłania wymiennych tokenów, takich jak inskrypcje Ordinals.
– Standard tokenów odblokowuje eksperymentalne nowe przypadki użycia dla podstawowych typów transakcji Bitcoin i przyspiesza dążenie do skalowania Bitcoin za pomocą Lightning Network – możemy przeczytać w publikacji Coin Metrics.
Warto jednak zauważyć, że opłaty transakcyjne stanowiły zaledwie 7,7% z łącznej kwoty 2,4 mld USD zarobionej przez górników w ciągu kwartału. Pozostała część pochodziła z nagród za bloki Bitcoin. Górnicy obecnie nagradzani są 6,25 BTC za rozwiązanie każdego bloku – zmieni się to po kolejnym halvingu sieci, do którego ma dojść w maju 2024 r.
Według firmy Coin Metrics górnicy Bitcoin mieli również i inne powody do świętowania w drugim kwartale. W maju przemysł wydobywczy Bitcoinów „odniósł zwycięstwo”, blokując proponowany przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena podatek od energii wydobywczej zasobów cyfrowych.
Górnicy w ostatnim czasie cieszyli się również łatwiejszymi warunkami makroekonomicznymi, a „cofająca się presja inflacyjna” przekładała się na niższe ceny energii elektrycznej dla górników z USA. Jednakże, ponieważ szybkość hashowania Bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadal osiąga nowe rekordy wszechczasów, konkurencja na rynku opłat wydobywczych również się zaostrza.
– Konkurencja pozostaje tak samo zacięta jak zawsze, a hashrate Bitcoina pobił nowe szczyty w ciągu kwartału na poziomie 375 EH/s […] Widzimy, że ogólna wydajność sieci nadal rośnie wraz z przyjęciem nowoczesnych układów ASIC, takich jak S19 XP – wyjaśniła firma Coin Metrics.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.