2023-04-24 / Tagi: prawo
Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że zamierzają wdrożyć zasady dotyczące rynku kryptowalut zatwierdzone przez Parlament Europejski. Warto podkreślić, że Ukraina już od jakiegoś czasu jest regionalnym liderem w adopcji wirtualnych aktywów.
Wiele wskazuje na to, że Ukraina, jako regionalny lider w adopcji kryptowalut, planuje pójść w ślady światowego lidera w zakresie regulacji kryptowalut, Unii Europejskiej. Z dotychczasowych wypowiedzi urzędników wynika bowiem, że ukraińskie władze zamierzają włączyć nowe unijne normy do swojego porządku prawnego.
Przypominamy, że w czwartek europejscy prawodawcy ostatecznie przyjęli pakiet Markets in Crypto Assets (MiCA). Jest to pierwsza na świecie tak kompleksowa próba uregulowania przestrzeni kryptograficznej. Nowe regulacje wprowadzają między innymi licencjonowanie dla dostawców usług kryptograficznych oraz mechanizmy pozwalające na ochronę inwestorów.
– To prawdziwie historyczne wydarzenie i jestem pewien, że Ukraina będzie jednym z pierwszych krajów, które wdrożą tę regulację do prawa krajowego – skomentował Jurij Bojko, członek Narodowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy Ukrainy (NSSMC).
Jurij Bojko zapowiedział również, że projekt przepisów, które mają pozwolić na wdrożenie prawa europejskiego jest już prawie gotowy, a urzędnicy wkrótce rozpoczną rozmowy z głównymi interesariuszami.
– NSSMC wraz ze swoimi partnerami aktywnie pracuje nad uruchomieniem rynku aktywów wirtualnych na Ukrainie, a za podstawę przyjęto rozporządzenie MiCA – podkreślił Bojko.
– Razem z naszymi kolegami z NSSMC już pracujemy nad wdrożeniem niektórych przepisów MiCA, aby aktywa kryptograficzne były legalne również na Ukrainie – potwierdził poseł do parlamentu Ukrainy Jarosław Zheleznyak, który w rozmowie z Telegramem wyraził swoje emocje związane z rozwojem regulacji.
Ustawodawcy na Ukrainie, która kandyduje do członkostwa w UE, po raz pierwszy przyjęli projekt ustawy „O aktywach wirtualnych” we wrześniu 2021 roku. Wówczas ustawa została zwrócona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zrewidowana zgodnie z jego zaleceniami i ponownie przyjęta dopiero w lutym 2022 roku.
Pomimo tego, że krajowe przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut nie zostały jeszcze wprowadzone, Lwowskie Biuro Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy wzięło sprawę w swoje ręce i wyjaśniło zasady opodatkowania dochodów osób prywatnych związanych z kryptowalutami.
– Dochód uzyskany przez osobę fizyczną ze sprzedaży kryptowalut jest wliczony w całkowity roczny dochód podlegający opodatkowaniu – wyjaśniła regionalna administracja podatkowa w komunikacie opublikowanym w kwietniu.
Źródło: bitcoin.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.