Parlament Europejski przyjmuje MiCA 

2023-04-21 / Tagi:

Parlament Europejski przyjmuje MiCA 

Parlament Europejski przeprowadził ostateczne głosowanie nad ustawą o rynkach aktywów kryptograficznych, znaną jako MiCA. Przepisy, zaproponowane po raz pierwszy w 2020 roku, będą jeszcze wymagały zatwierdzenia przez Radę Europejską. 

Kamień milowy dla branży kryptowalut 

Parlament Europejski przyjął ustawę dotyczącą kryptowalut. 20 kwietnia, zaraz po głosowaniu, sprawozdawca MiCA i poseł do Parlamentu Europejskiego, Stefan Verger, nazwał ją „kamieniem milowym dla branży aktywów kryptograficznych”.  

Zdaniem europarlamentarzystów, dzięki procedowanej ustawie zostaną ustanowione standardowe przepisy i zharmonizowane zasady dotyczące aktywów kryptograficznych na poziomie całej Unii Europejskiej. Tym samym MiCA zapewni pewność prawną nie tylko dla branży kryptowalut, ale także i inwestorów. Wynika to z tego, że rozporządzenie określa wytyczne dotyczące działania, struktury i zarządzania emitentami tokenów aktywów cyfrowych. Ustawa zwiera także zasady dotyczące przejrzystości i wymogi odnoszące się do ujawniania informacji związanych z emisją i handlem kryptowalutami. 

Ostrożny optymizm 

Według platformy Chainalysis szczegółowe przepisy MiCA dotyczące stablecoinów wejdą w życie w lipcu 2024 roku. Z kolei inne regulacje rynku kryptowalut, w tym te dotyczące dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi, zaczną obowiązywać w styczniu 2025 roku. 

Warto dodać, że nowe regulacje przyjmowane są z ostrożnym optymizmem. Istnieje, bowiem szereg problemów z 400-stronicowym dokumentem. Aktualna wersja projektu zasadniczo nie zawiera żadnej wzmianki o zdecentralizowanych finansach (DeFi), nie odnosi się także do rozwijającego się sektora pożyczek kryptograficznych i stakingu oraz nie określa żadnych zasad dotyczących rynku NFT. 

Bezpieczeństwo inwestorów przede wszystkim 

Na niedawnym panelu, który miał miejsce podczas Paris Blockchain Week 2023, Janet Ho, szefowa polityki UE w Chainalysis, powiedziała, że sukces MiCA będzie zależał od solidnych informacji zwrotnych i poprawek w niektórych częściach dokumentacji. Z kolei Nadia Filali, dyrektor programu Blockchain Caisse des Dépôts Group, podkreśliła znaczenie wspólnego opracowywania przepisów przez rządy, organy regulacyjne i uczestników rynku. 

Unijni urzędnicy podkreślają jednak, że głównym zadaniem MiCA jest bezpieczeństwo inwestorów. Jak powiedział Joachim Schwerin, jeden z głównych ekonomistów w Komisji Europejskiej, MiCA powinna w przyszłości minimalizować negatywne konsekwencje różnych wydarzeń np., takich jak niewypłacalność giełdy kryptowalut FTX. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.