2022-02-16 / Tagi:
Czym jest Terra (LUNA)? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Terra to sieć płatności blockchain nowej generacji, przeplatana ze stablecoinami i zasilana przez swój natywny token LUNA. Jednak jak dokładnie działa Terra i czym różni się od innych konkurentów na rynku stablecoinów?
Na początku warto wyjaśnić, czym jest Terra LUNA. Terra to platforma płatności typu open source blockchain dla algorytmicznych stablecoinów , które są kryptowalutami śledzącymi ceny walut lub innych aktywów. Blockchain Terra umożliwia użytkownikom natychmiastowe wydawanie, zapisywanie, handel lub wymianę stabilnych monet Terra. Warto dodać, że protokół Terra tworzy stablecoiny, które konsekwentnie śledzą cenę dowolnej waluty fiat (waluty wspieranej przez rząd, takiej jak dolar amerykański lub euro). Składa się z dwóch głównych tokenów kryptowalut – Terra i LUNA. Ta pierwsza śledzi ceny walut fiat, takich jak dolar amerykański czy euro, podczas gdy Luna pozwala płacić za opłaty sieciowe, uczestniczyć w zarządzaniu, brać udział w mechanizmie konsensusu Delegowanego Proof of Stake Tendermint i pegować stablecoiny.
Jednak, czym jest Terra (LUNA) w praktyce i jak działa? Najprościej wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że chcemy kupić bilet do kina, jeden z produktów najczęściej kupowanych za pomocą CHAI (jednej z najpopularniejszych zdecentralizowanych aplikacji Terra lub dApps). Najpierw musimy wybić na stronie swój własny Terra stablecoin, spalając przy tym wymaganą liczbę tokenów LUNA. Gdy masz już swoje stablecoiny, możesz użyć aplikacji mobilnej CHAI, aby zapłacić za bilety online lub w sklepie.
Gdy kupimy bilet za swoje stablecoiny, blockchain Terra wygeneruje niewielką opłatę transakcyjną, która jest rozdzielana między delegujących LUNA – posiadaczy tokenów, którzy zdecydują się przekazać swoją monetę LUNA do puli stawek, aby zabezpieczyć sieć.
Terra została zbudowana na Cosmos SDK i używa wspomnianego wyżej Delegowanego Konsensusu Proof of Stake zabezpieczonego przez zdecentralizowane weryfikatory, które rozliczają transakcje w zamian za nagrody. Walidatorzy mogą również uczestniczyć w konsensusie sieciowym, mając siłę głosu proporcjonalną do ich delegowanego udziału. 130 aktywnych walidatorów z największą liczbą tokenów LUNA zostanie wybranych do zabezpieczenia sieci.
Stablecoiny Terra są stabilnymi monetami algorytmicznymi, co oznacza, że protokół został zaprojektowany w celu osiągnięcia stabilności cen za pomocą algorytmów. Co ważne tego typu stablecoiny są uważane za bardzo kontrowersyjną klasę stablecoinów, ponieważ mogą być podatne na ekstremalną zmienność cen.
Wyjaśniając, czym jest Terra LUNA nie sposób pominąć natywnego tokenu protokołu Terra. Jak już pisaliśmy jest on używany do obstawiania, zarządzania i zabezpieczania algorytmicznych stablecoinów sieci. Posiadacze monet LUNA mogą obstawiać swoje tokeny, aby zdobywać nagrody i wykorzystywać swoją wagę do głosowania nad propozycjami zarządzania ekosystemem. LUNA ma dynamiczną podaż 1 miliarda monet. Przekroczenie tej liczby spowoduje, że protokół automatycznie wypali tokeny LUNA. Warto podkreślić, że token jest ważny dla mechanizmu zabezpieczającego ekosystemu – zapewnia stabilność cen stablecoinów Terra. Właśnie, dlatego LUNA została zaprojektowana tak, aby mieć dynamiczne zasilanie, które zmienia się zgodnie z algorytmem zabezpieczania protokołu.
Krótko mówiąc, LUNA odpowiada za stabilność stablecoinów Terra i na odwrót. Nazwa protokołu ma być analogiczna do symbiotycznego związku między ziemią a księżycem oraz sposobu, w jaki dwa ciała niebieskie nadają sobie nawzajem stabilność grawitacyjną.
Źródło: investopedia.com; forkast.news
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.