2023-01-17 / Tagi:
Bitcoin i Ethereum zawsze ze sobą konkurowały. Właśnie teraz pojawiła się pierwsza w tym roku debata dotycząca kwestii związanych z podażą tych kryptowalut. Które aktywa są solidne? Co jest lepsze – ograniczona podaż czy może model deflacyjny?
Bitcoin i Ether, dwie najlepsze kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, zawsze ze sobą rywalizowały. Wraz z początkiem nowego roku pojawiła się pierwsza debata porównująca ograniczoną podaż BTC wynoszącą 21 milionów z deflacyjną podażą ETH. W efekcie społeczność nie jest zgodna co do tego, która z tych dwóch kryptowalut kwalifikuje się jako solidny pieniądz.
Użytkownik Twittera skoncentrowany na Ethereum, porównał emisję podaży obu kryptowalut i zasugerował, że „jeśli BTC o ograniczonej podaży jest solidny, to ETH o malejącej podaży jest ultradźwiękiem”.
Jednak to porównanie nie spodobało się zwolennikom BTC, którzy szybko zauważyli, że solidność wynika z wiarygodności, a nie z ciągle zmieniającej się polityki pieniężnej. Dan Held, znany zwolennik Bitcoina, zwrócił uwagę na błąd w argumentacji i zauważył, że stale zmieniająca się polityka ma mniejszą wiarygodność.
– Czas buduje zaufanie między ludźmi, nie chodzi tylko o kod. Zgodnie z Twoją logiką, gdybyśmy uruchomili kolejną kryptowalutę z większą deflacją, byłoby to „rozsądniejsze” – powiedział Dan Held.
Z kolei inny zwolennik Bitcoina zakwestionował wiarygodność polityki pieniężnej Ethereum, przypominając, że polityka pieniężna projektu „zmieniła się co najmniej 11 razy w ciągu siedmiu lat istnienia”. Z drugiej strony mamy Bitcoina, który ani razu nie zmienił swojej polityki pieniężnej.
Przypominamy, że Ether stał się deflacyjny w sierpniu 2021 roku. Stało się to wraz z wprowadzeniem propozycji ulepszenia Ethereum-1559 (EIP-1559). Aktualizacja ta wprowadziła mechanizm spalania, który automatycznie spala część opłaty transakcyjnej, zmniejszając ogólną podaż ETH w obiegu.
W odpowiedzi na argument Alexa Gladsteina, że „administratorzy” mogą dowolnie zmieniać politykę pieniężną Ethereum, niezależny edukator Ethereum, Anthony Sassano, stwierdził, że każda zmiana w sieci Ethereum jest zatwierdzona przez tysiące operatorów węzłów zarządzanych przez członków społeczności.
Co ciekawe, Leo Glisic, założyciel sieci Maitri, powiedział, że ETH stał się teraz solidnym pieniądzem, a BTC nie osiągnie szczytu aż do roku 2140.
Warto dodać, że w przeszłości Bitcoin musiał także stawić czoła podobnym zmianom monetarnym i modyfikacjom oryginalnego kodu. Najbardziej znacząca z nich pojawiła się w 2017 roku. Wówczas zaobserwowano rosnące zapotrzebowanie na zwiększenie rozmiaru bloku Bitcoin. Było to konieczne, by pomieścić więcej transakcji na blok i uczynić go bardziej skalowalnym. Jednak większość społeczności Bitcoin sprzeciwiała się jakimkolwiek zmianom w oryginalnym kodzie Satoshi Nakamoto. Ostatecznie w 2017 r. sieć Bitcoin przeszła hard fork. W efekcie powstał Bitcoin Cash – kryptowaluta o rozmiarze bloku 8 MB w stosunku do 1 MB BTC. Jednak obecnie BCH ma swój niewielki udział w rozwoju łańcucha i notuje spadek ceny o 97% w stosunku do swojego rekordowego poziomu.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.