Zestaw słuchawkowy VR Quest Pro budzi obawy o prywatność użytkowników 

2022-10-19 / Tagi: gadżety

Zestaw słuchawkowy VR Quest Pro budzi obawy o prywatność użytkowników 

Meta zaprezentowała swój najnowszy zestaw słuchawkowy VR Quest Pro. Zawiera on nowy moduł do śledzenia ruchu oczu i twarzy, który ma poprawić ekspresję cyfrowych awatarów. Jednak zestaw budzi obawy związane z prywatnością w zakresie gromadzenia danych. 

Zestaw słuchawkowy VR Quest Pro 

11 października podczas wydarzenia Meta Connect 2022, firma macierzysta Facebooka i Instagrama, zaprezentowała swój najnowszy zestaw słuchawkowy wirtualnej rzeczywistości (VR). Meta wprowadziła nowe funkcje ulepszające cyfrowe awatary, co wzbudziło obawy dotyczące prywatności w zakresie gromadzenia danych. 

Quest Pro to najnowszy element technologii VR wydany przez Meta, który kontynuuje swój wkład w Metaverse. Wykorzystuje pięć kamer wewnątrz zestawu słuchawkowego, które są ustawione tak, aby obserwować oraz śledzić mimikę twarzy i ruchy oczu użytkownika. Ponadto ma pięć zewnętrznych kamer, które będą wykorzystywane w przyszłości do śledzenia innych ruchów ciała. W ten sposób będą naśladować ruchy w świecie rzeczywistym. 

Tożsamość w Metaverse 

Wprowadzone ulepszenia mają na celu poprawę jakości cyfrowych awatarów w Metaverse. Według Meta, będą one jednoznacznie odzwierciedlać emocje i wyrażenia użytkownika w czasie rzeczywistym. Dzieje się tak po tym jak w lecie opublikowano zdjęcie mało realistycznego awatara z Metaverse Marka Zuckerberga, które wywołało sporo zmieszana. 

Warto pamiętać, że tożsamość w Metaverse jest ważnym tematem dyskusji w przestrzeni, ponieważ projektanci i programiści próbują stworzyć realistyczne doświadczenia w cyfrowym świecie. 

Prywatność użytkowników 

Eksperci branżowi zakładają, że pomimo domyślnego wyłączenia funkcji śledzenia twarzy w nowym zestawie słuchawkowym, nie potrwa to długo. Facebook od dawna zmaga się z wykorzystaniem i gromadzeniem danych biometrycznych związanych z etyką prywatności. Pomimo faktu, że firmy te twierdzą, że nie sprzedają tych danych osobowych, od tego czasu pojawiło się wiele raportów, które mówią inaczej. 

Przypominamy, że w listopadzie ubiegłego roku Facebook ogłosił, że usunie pozyskiwanie danych z rozpoznawania twarzy ponad 1 miliarda osób po tym, jak stanął w obliczu dochodzeń rządowych, pozwów zbiorowych oraz obaw regulacyjnych. 

W kwietniu sygnalistka Frances Haugen wypowiadała się na temat obaw związanych z tym, w jaki sposób Meta będzie obchodzić się z prywatnością i poufnymi danymi w Metaverse. Haugen powiedziała wówczas, że bez większej przejrzystości i odpowiedzialności firma „powtórzy wszystkie szkody, które obecnie widzimy na Facebooku”. 

Kontynuowała, że ostatecznie i tak zawsze będzie konflikt między tym, co te firmy prezentują opinii publicznej, a tym, co zrobią, aby zarobić pieniądze. 

Ostatecznie ich model biznesowy opiera się na zbieraniu danych i zarabianiu na nich – powiedziała Frances Haugen. 

Na Twitterze zestaw VR wywołuje mieszane uczucia wśród użytkowników. Niektórzy z nich zwracają uwagę na cenę, ale chwalą technologię, podczas gdy inni pozostają sceptyczni co do swojej prywatności. Chociaż zdecentralizowane technologie, takie jak niewymienny tokeny (NFT), blockchain i kryptowaluty stają się podstawą rozwoju Metaverse, może to nie wystarczyć, gdy w grę będzie wchodzić duża technologia. 

Kiedy wielkie firmy technologiczne, takie jak Meta, wkraczają z pełną mocą do Metaverse , centralizacja zaczyna wkradać się wraz z nimi. Niemniej jednak Meta nadal posuwa się do przodu. Oprócz zaprezentowania Quest Pro, firma ogłosiła również partnerstwo z Microsoft. Jego celem jest wprowadzenie produktów Office 365 do cyfrowej rzeczywistości. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.