Wydobywanie Bitcoinów będzie kosztowało mniej niż 0,5% światowej energii? 

2022-08-23 / Tagi:

Wydobywanie Bitcoinów będzie kosztowało mniej niż 0,5% światowej energii? 

Według nowych szacunków firmy Arcane Research, Bitcoin (BTC), najbardziej ceniona na świecie kryptowaluta, ma potencjał do tego, by w przyszłości stać się znaczącym konsumentem energii. Ale będzie to możliwie tylko wówczas, gdy jego cena osiągnie kilka milionów dolarów. 

Bitcoin a zużycie energii 

Firma Arcane Research zajmująca się badaniami i analizą kryptowalut opublikowała w poniedziałek raport, który szacuje przyszły rozwój zużycia energii przez Bitcoin. 

Raport, którego autorem jest Jaran Mellerud, analityk Arcane Research, wskazuje, że przyszłe zużycie energii przez Bitcoin może się znacznie różnić w zależności od jego przyszłej ceny oraz czynników, takich jak opłaty transakcyjne czy ceny energii elektrycznej. 

Raport sugeruje, jeśli w ciągu najbliższych 17 lat cena BTC osiągnie 2 miliony dolarów, Bitcoin może zużywać 894 terawatogodzin (TWh) rocznie – co oznacza 10-krotny wzrost w stosunku do dzisiejszego poziomu. Co ciekawe, pomimo ogromnego wzrostu, takie zużycie energii stanowiłoby jedynie 0,36% szacowanego światowego zużycia energii w 2040 roku. 

– Obecnie, w oparciu o zużycie energii na poziomie 88 TWh i średnią cenę energii wynoszącą 50 USD za MWh, górnicy Bitcoin wydają około 50% swoich dochodów na energię – zauważył autor raportu. 

Przyszłe zużycie energii przez Bitcoin byłoby znacznie niższe w mniej byczych scenariuszach. Cena BTC musiałaby osiągnąć 500 000 USD do 2040 roku, aby Bitcoin zużywał 223 TWh rocznie. Raport zauważa, że jeśli Bitcoin w ciągu 17 lat osiągnie wartość 100 000 USD, wydobycie BTC pochłonie zaledwie 45 TWh rocznie. 

Halving Bitcoina 

W raporcie wspomniano także o znaczącym wpływie halvingu Bitcoina, który odbywa się co cztery lata – oznacza on zmniejszenie o 50% nagrody za blok górników. Według raportu, cena BTC musi rosnąć w ogromnym tempie z powodu halvingu, podczas gdy „efekt łagodzący” halvingu może zostać zrekompensowany przez rosnące opłaty transakcyjne w przyszłości. 

Taki wzrost nastąpi tylko wtedy, gdy pojawi się znaczne zapotrzebowanie na używanie Bitcoina jako systemu płatności – napisano w raporcie. 

Cena Bitcoin zależy od popytu rynkowego na Bitcoin jako magazyn wartości, podczas gdy opłaty transakcyjne są uzależnione od wykorzystania BTC jako środka wymiany – dodał autor raportu. 

Ponieważ magazyn wartości i środek wymiany stanowią dwie najważniejsze funkcje pieniądza, raport sugeruje również, że zużycie energii przez Bitcoin osiągnie znaczący poziom tylko wtedy, gdy Bitcoin odniesie sukces jako pieniądz. 

Niedźwiedzie nastroje na rynku kryptowalut 

Ponieważ wielu sceptyków BTC uważa, że wspomniany wyżej scenariusz jest mało możliwy, nie powinni się oni martwić się przyszłym zużyciem energii przez Bitcoin. 

Mam dobrą wiadomość dla tych z was, którzy chcą zobaczyć spadek zużycia energii przez Bitcoin: możesz zrelaksować się w swoim fotelu, ponieważ twoje życzenia zostaną spełnione, jeśli Bitcoin zawiedzie jako system monetarny. I wierzysz, że Bitcoin upadnie, prawda? – napisał Jaran Mellerud. 

W związku z bessą trwającą na rynku kryptowalut branża wydobywcza bitcoinów odnotowała poważny spadek, a wielu dużych górników kryptowalut zdecydowało się sprzedać swoje pakiety BTC, aby kontynuować działalność. Co więcej, firmy wydobywcze w Stanach Zjednoczonych znalazły się pod presją regulatorów, a amerykańscy prawodawcy zażądali danych o zużyciu energii od czterech głównych firm wydobywczych BTC. 

Jednak pomimo coraz bardziej niedźwiedziego klimatu, wielu górników Bitcoina nadal optymistycznie patrzy na krótko- i długoterminowe perspektywy cenowe Bitcoina. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.