W 2023 roku branża kryptowalut odnotowała spadek liczby ataków hakerskich 

2023-12-18 / Tagi:

W 2023 roku branża kryptowalut odnotowała spadek liczby ataków hakerskich 

Badanie TRM Labs pokazało, że w 2023 roku branża kryptowalut odnotowała znaczący spadek liczby hacków. Z opublikowanych danych wynika, że było o ponad 50% mniej włamań niż rok wcześniej. Spadek ten przypisywany jest zwiększonym środkom bezpieczeństwa stosowanym w branży kryptowalut. 

Kradzież kryptowalut 

Od 2009 roku, kiedy to powstały kryptowaluty hakerzy corocznie kradli zasoby cyfrowe o wartości miliardów dolarów. W 2020 r. skradziono około 1,9 miliarda dolarów, natomiast w 2021 r. odnotowano znaczny wzrost tej liczby – utracono 14 miliardów dolarów, co oznacza rekordowy rok. Jak wynika z raportu platformy ChainAlysis w 2022 r. w wyniku ataków hakerskich skradziono 3,8 miliarda dolarów, głównie z protokołów DeFi

Badanie platformy TRM Labs pokazało, że większość incydentów (około 60%), stanowiły ataki na infrastrukturę. Ataki te obejmują kradzież kluczy prywatnych lub naruszenie fraz początkowych, podczas których sprawcy infiltrują podstawową strukturę systemu kryptowalut, taką jak jego serwery, sieci lub oprogramowanie – w celu kradzieży aktywów lub zakłócenia transakcji. 

Ataki hakerskie w branży kryptowalut 

Każdy przypadek tych ataków kosztował średnio około 30 milionów dolarów, czyli znacznie więcej niż ataki na protokoły i ataki wykorzystujące kody. Łącznie te ostatnie stanowiły jedynie jedną piątą całkowitej liczby hacków. Zgodnie z wzorcami zaobserwowanymi w 2022 r. w krajobrazie dominowało kilka poważnych ataków hakerskich. Dziesięć najczęstszych z nich stanowiło prawie 70% wszystkich skradzionych środków. Co więcej, wartość kilku przekroczyła 100 milionów dolarów, a odnotowane incydenty dotyczyły między innymi Euler Finance czy Multichain. 

Spadek liczby hacków 

Aktualne badania przypisują spadek liczby włamań trzem kluczowym zmianom. Pierwsza to ulepszone środki bezpieczeństwa w branży kryptowalut, w tym usprawnione systemy monitorowania transakcji w czasie rzeczywistym i systemy wykrywania anomalii. Z kolei wzmożone działania w zakresie egzekwowania prawa przyczyniły się do bliższej współpracy agencji na całym świecie. Doprowadziło to do szybszych reakcji i skuteczniejszego odzyskiwania mienia. Większa koordynacja branży z giełdami kryptowalut, dostawcami portfeli i sieciami blockchain doprowadziła również do lepszej wymiany informacji na temat luk w zabezpieczeniach i naruszeń, tworząc jednolitą ochronę przed zagrożeniami cybernetycznymi. 

Jednak pomimo tych zachęcających sygnałów, krajobraz hacków kryptowalutowych pozostaje szybko ewoluujący i z natury niepewny. W podsumowaniu badania wezwano branżę i organy ścigania do zachowania czujności i zdolności adaptacyjnych, aby utrzymać ten pozytywny trend do 2024 r. Niestety pojawienie się nowych zagrożeń może odwrócić obecny spadkowy trend liczby włamań. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.