W 2022 roku sprzedaż NFT przekroczyła 101 milionów 

2023-01-23 / Tagi:

W 2022 roku sprzedaż NFT przekroczyła 101 milionów 

W 2022 roku zdecentralizowane aplikacje i gry oparte na NFT rywalizowały z DeFi DApps na wielu głównych blockchainach. Co więcej, opublikowany przez DappRadar raport wskazuje, że w ubiegłym roku sprzedaż NFT przekroczyła 101 milionów. 

Wzrost liczby sprzedaży NFT 

W ubiegłym roku tokeny NFT odgrywały ważną rolę w rozwijającej się branży Web3. Zapoczątkowały odejście od spadków opartych na hype’ie, na rzecz projektów użytkowych o długoterminowej wartości. Nowy raport DappRadar, dotyczący adopcji blockchain i aplikacji zdecentralizowanych (DApp) ujawnił, że liczba sprzedaży NFT w zeszłym roku osiągnęła 101 milionów – jest to wzrost o 67,57% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Według opublikowanego raportu ekosystem Ethereum zajmuje pierwsze miejsce w ekosystemie NFT, mając 21% udziału w rynku i ponad 21,2 miliona przetworzonych transakcji. Natomiast kolejne miejsca zajmują Wax (14,5 mln), Polygon (13,3 mln) i Solana (12,9 mln). 

Zarówno ekosystemy Solana, jak i ImmutableX odnotowały ogromny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem pod względem aktywności transakcyjnej – odpowiednio jest to 440% i 315%. 

Co ciekawe, dane nie pokazują żadnych zmian w ekosystemie BNB. Zarówno w 2021, jak i 2022 roku było to około 1 milion transakcji. 

Aktywność twórców sieci 

W ciągu ostatniego roku zmieniła się również dominująca kategoria DApps w różnych łańcuchach. W 2021 r. zdecentralizowane aplikacje finansowe (DeFi) dominowały we wszystkich sieciach (z wyjątkiem 2 z 13 uwzględnionych w raporcie). Jednak w 2022 roku nastąpiło duże przesunięcie w kierunku DApps wysokiego ryzyka, gier i NFT, które zarazem wyrównało pole gry. 

Ponadto w raporcie wyróżniono Ethereum i Cardano jako łańcuchy blokowe z najbardziej aktywnymi deweloperami pracującymi on-chain, z odpowiednio 223 i 151 aktywnymi protokołami. Podczas, gdy modułowe blockchainy, takie jak Polkadot i Cosmos, odnotowały wzrost aktywności deweloperów sieciowych o 16% i 131,7%. 

Wzrost znaczenia NFT 

W 2022 roku znaczenie NFT w przestrzeni Web3 przeniosło się do głównego nurtu kultury. Od ciągłej adopcji przez tradycyjne instytucje, takie jak NBA, po stworzenie przez Amazon serialu dokumentalnego o NFT i osobach, które je kolekcjonują. 

Warto dodać, że pod koniec ubiegłego roku Chiny ogłosiły także swój pierwszy krajowy rynek NFT, który ma służyć jako rynek wtórny do wymiany aktywów cyfrowych. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.