2023-03-02 / Tagi:
Solana spotkała się z ostrą reakcją społeczności po tym, jak przestała działać przez prawie 20 godzin po aktualizacji sieci. Po tym wydarzeniu zespół stojący za platformą opublikował swoje plany ulepszenia najnowszej aktualizacji. Wciąż jednak nie jest znana główna przyczyna awarii.
Sieć Solana doświadczyła zauważalnego spowolnienia w produkcji bloków po ostatniej aktualizacji sieci 1.14, która miała miejsce 25 lutego. W natychmiastowej odpowiedzi na zakłócenia w transakcjach walidatorzy obniżyli oprogramowanie do wyższego poziomu wydajności. Jednak 28 lutego Anatolij Yakovenko, założyciel i dyrektor generalny Solana Labs, wydał kolejne oświadczenie mówiące o tym, jak ekosystem planuje ulepszyć swoje ostatnie aktualizacje sieci. Głównym celem tego planu jest stabilność, ponieważ sieć kontynuuje swoją transformację.
W najnowszym poście na blogu Yakovenko zapowiedział, że głównym celem inżynierów będzie teraz współpraca z walidatorami w celu usprawnienia procesu wdrażania nowych wersji oprogramowania. Będzie się to odbywało poprzez angażowanie dodatkowych zewnętrznych deweloperów i audytorów do testowania oraz znajdowania exploitów, a także dalsze wspieranie zewnętrznych głównych inżynierów. Obejmuje to również zespół Firedancer firmy Jump Crypto, który opracowuje drugiego klienta walidatora w celu „zwiększenia przepustowości, wydajności i odporności sieci”.
W ramach planu utworzono również zespół przeciwników, który składa się z prawie jednej trzeciej podstawowego zespołu inżynierów w Solana Labs. Jego zadaniem będzie budowanie dodatkowych haków i oprzyrządowania w kodzie walidatora, aby pomóc wykryć exploity w podstawowych protokołach i zapewnić sprzęt do uruchamiania średnich i dużych klastrów. Ulepszenie procesu restartu to kolejny obszar, nad którym będzie pracować główny zespół inżynierów
W niedawnym oświadczeniu wspominano również, że nadal prowadzone jest dochodzenie w sprawie ostatniej awarii Solana, a społeczność ma zostać poinformowana o przyczynach tego wydarzenia.
Warto przypomnieć, że reakcja społeczności na awarię była dosyć ostra. Co więcej, niektórzy użytkownicy nazywali system „zabójcą transakcji”. Jednak reakcja na zapowiedzi planów związanych z ulepszeniem sieci była mieszana – część użytkowników stwierdziła, że to „świetna” wiadomość, z kolei inni nadal kwestionowali uczciwość Solany.
Źródło: cointelegraph.com, cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.