Sieć Ethereum wygenerowała 370 mln dolarów zysku 

2024-04-24 / Tagi:

Sieć Ethereum wygenerowała 370 mln dolarów zysku 

Blockchain Ethereum osiągnął w tym roku imponujące zyski w wysokości 369 milionów dolarów. Na wyniki te wpłynęły między innymi wzrosty na rynku kryptowalut oraz wysokie opłaty transakcyjne. 

Zyski Ethereum 

Wydawać się może, że zdecentralizowana sieć nie może generować zysku, ale Ethereum właśnie to zrobiło. Według raportu platformy Token Terminal, w pierwszym kwartale 2024 roku blockchain Ethereum wygenerował zysk w wysokości 369 milionów dolarów. 

Co ciekawe, jeśli ten poziom zysków się utrzyma, blockchain może wygenerować w tym roku około 1,5 miliarda dolarów. 

Co stoi za wynikami Ethereum? 

Autorzy raportu wyjaśnili, że model przychodów Ethereum opiera się na opłatach sieciowych, czyli opłatach pobieranych za dokonywanie transakcji przez użytkowników gazu. Przypominamy, że na początku marca ceny gazu gwałtownie wzrosły, ale obecnie spadły do najniższych poziomów w skali roku. Co więcej, przy każdej transakcji część ETH jest spalana i usuwana z obiegu. Przynosi to korzyści ekonomiczne obecnym posiadaczom ETH, ponieważ emisja staje się deflacyjna w okresach dużego popytu. Istnieją również „wydatki”, czyli wydawanie nowych ETH walidatorom i osobom zainteresowanym siecią jako dodatkowa nagroda ekonomiczna. 

– Różnica między dzienną wartością spalonego ETH (przychody) w USD a nowo wyemitowanym ETH (wydatki) reprezentuje dzienne zarobki obecnych posiadaczy ETH – wyjaśniono w raporcie. 

Inwestor kryptowalutowy Ryan Sean Adams powiedział, że sieć Ethereum nie różni się od innych blockchainów. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy Ethereum wygenerowało prawie 1 miliard dolarów zysku. 

– To plasuje Ethereum w pierwszej dwudziestce podmiotów na świecie pod względem rentowności wykupu na poziomie 0,23%. Ethereum ma dopiero 9 lat. Tylko na podstawie tego ETH powinno kosztować ponad 10 tys. dolarów – napisał Ryan Sean Adams. 

19 kwietnia inwestor venture capital Tomasz Tunguz podkreślił, że Ethereum „było najbardziej dochodową firmą programistyczną w pierwszym kwartale 2024 r.”. Dodał, że Ethereum wygenerowało 370 milionów dolarów zysku przy 825 milionach dolarów przychodów, co daje około 45% marży zysku netto. 

Ruchy cenowe ETH 

Warto zaznaczyć, że jednak rynki ETH nie zyskały w piątek sympatii inwestorów. Wartość aktywa spadła poniżej 3000 dolarów i to po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Jednak w kolejnych godzinach trend zaczął się zmieniać i Ethereum, podobnie jak reszta rynku, odbiło się do wartości około 3100 dolarów. Pomimo to wartość tego aktywa spadła obecnie o prawie 25% w stosunku do szczytu z 2024 r. i pozostaje na poziomie 38% w stosunku do najwyższego poziomu w historii z 2021 r. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.