Sieć Bitcoin przetworzyła miliard transakcji

2024-05-08 / Tagi:

Sieć Bitcoin przetworzyła miliard transakcji

15 lat, cztery miesiące i cztery dni po wydobyciu bloku genezy sieć Bitcoin osiągnęła nowy kamień milowy – miliard przetworzonych transakcji. Według danych miliardowa transakcja została wydobyta w bloku 842 241 5 maja. 

Miliard transakcji sieci Bitcoin 

Najnowszy kamień milowy sieci Bitcoin miał miejsce niecałe trzy tygodnie po zakończeniu czwartego halvingu sieci, który obniżył nagrody za bloki górników z 6,25 bitcoina do 3,125 BTC. Przypominamy, że halving został wprowadzony 19 kwietnia, kiedy całkowita liczba transakcji na Bitcoinie oscylowała wokół 990,64 miliona. 

Warto dodać, że w zeszłym miesiącu sieć odnotowała znaczny wzrost codziennych transakcji wraz z wprowadzeniem nowych protokołów, takich jak Ordinals, Runes i standard tokena BRC-20. 

Wzrost aktywności użytkowników 

Uruchomienie Ordinals przyniosło tokeny NTF Bitcoin, które napędzały aktywność użytkowników w sieci. W chwili pisania tego tekstu dane z platformy analizy rynku Dune wykazały, że wydano około 432 milionów dolarów jako opłaty transakcyjne za ponad 66,4 miliona inskrypcji. Wskazuje to, że uczestnicy rynku byli zajęci siecią Bitcoin. 

Z drugiej strony w dniu halvingu Bitcoina został uruchomiony projekt Runes. Protokół ten rozszerza funkcjonalność Bitcoina, umożliwiając tworzenie wymiennych tokenów, tak jak robi to Ethereum. Podczas weekendu halvingu transakcje Runes stanowiły ponad 50% wszystkich transakcji Bitcoin, dominując w sieci. 

Co więcej, także uruchomienie kasowych funduszy ETF (ETF) w Stanach Zjednoczonych i Hongkongu przyczyniło się do wzrostu liczby transakcji Bitcoinami. Rynek Bitcoin ETF ma obecnie kapitalizację rynkową na poziomie 53,41 miliarda dolarów i zarządzana aktywami o łącznej wartości 52,68 miliarda dolarów. 

Bitcoin tuż za Ethereum 

Chociaż przetworzenie miliarda transakcji zajęło sieci Bitcoin około 15 lat, to prawdopodobnie blockchain osiągnie wynik wynoszący dwa miliardy w krótszym czasie. Będzie się to działo w miarę tego jak BTC będzie zyskiwał coraz większą popularność, a co za tym idzie i użytkowników. 

Warto zauważyć, że Bitcoin nie jest pierwszym blockchainem, który osiągnął liczbę 1 000 000 000 transakcji. Ethereum zrobiło to kilka lat temu i od momentu uruchomienia w 2015 r. przetworzyło ponad 2,4 miliarda transakcji. 

Należy nadmienić, że miliard transakcji Bitcoina nie obejmuje transakcji wykonanych w protokole warstwy 2 sieci Lightning Network, który został uruchomiony w 2018 roku. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.