2024-02-19 / Tagi:
Statystyki pokazują, że od początku lutego 2024 roku rynek stablecoinów doświadczył znacznej ekspansji i zanotował wzrost o 1,7 miliarda dolarów. W ciągu ostatnich 30 dni podaż zarówno USD Coin, jak i pierwszego cyfrowego dolara skoczyła odpowiednio o 9,6% i 40,3%.
Ostatnie statystyki pokazują, że wraz ze wzrostem ogólnej wartości rynku kryptowalut wzrósł także sektor stablecoinów. Z danych wynika, że rynek ten od 30 stycznia 2024 roku zanotował wzrost o 1,7 miliarda dolarów. Wartość rynku stablecoinów, początkowo ustalona na 136,56 miliarda dolarów, osiągnęła poziom 138,26 miliarda dolarów.
Obecnie Tether (USDT), lider na arenie stablecoinów pod względem kapitalizacji rynkowej, może pochwalić się wyceną na poziomie 96,52 miliarda dolarów. W ciągu ostatnich 30 dni podaż USDT wzrosła o 1,7%. Z kolei USD Coin (USDC), zajmujący drugie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej, odnotował w ciągu ostatniego miesiąca wzrost podaży o 9,6%. Według stanu na środę 14 lutego wartość rynkowa USDC wynosi około 27,9 miliarda dolarów.
Co ciekawe, w tym miesiącu pierwszy cyfrowy dolar amerykański (FDUSD) odnotował znaczny wzrost, bo aż o 40,3%. W środę jego kapitalizacja rynkowa osiągnęła 2,83 miliarda dolarów.
Jednak pomimo tych wzrostów niektóre monety typu stablecoin zanotowały umiarkowane wzrosty lub nawet niewielkie spadki podaży. Na przykład w tym samym okresie DAI odnotowało spadek podaży o 7,2%, osiągając kapitalizację rynkową na poziomie 4,84 miliarda dolarów. Podobnie jak TrueUSD (TUSD), który odnotował spadek podaży o 37,5%, zmniejszając swoją kapitalizację rynkową do 1,27 miliarda dolarów.
Dla odmiany USDD Tron odnotował umiarkowany wzrost o 2,9%, podczas gdy FRAX Dollar ( FRAX) odnotował niewielki spadek, bo o 0,2%. Ponadto w tym samym okresie PYUSD na platformie PayPal odnotowało wzrost o 2,8%. I wreszcie, wyemitowany przez Paxos dolar typu stablecoin PAX Dollar (USDP) odnotował spadek o 31,1%.
Ekspansja stablecoinów przynosi mieszankę korzyści i wyzwań szerszemu krajobrazowi rynku kryptowalut. Zwiększający się sektor monet stabilnych zapewnia bardzo potrzebną płynność na rynku kryptowalut. Jednak wady rozwijającego się rynku stablecoinów obejmują zwiększony nadzór regulacyjny, zwiększone luki systemowe wynikające ze stabilnych monet zabezpieczonych w ekosystemie kryptowalut oraz obawy związane z centralizacją i zależność od konwencjonalnych ram finansowych.
Źródło: bitcoin.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.