Rezerwy górników BTC osiągają najniższy poziom od dekady 

2022-10-04 / Tagi:

Rezerwy górników BTC osiągają najniższy poziom od dekady 

Według danych IntoTheBlock, górnicy Bitcoinów trzymają obecnie w rezerwie mniej niż 2 miliony BTC. To najniższa od 2010 roku ilość kryptowaluty w posiadaniu wszystkich śledzonych puli i górników. 

Kurczące się rezerwy górników 

Dane IntoTheBlock śledzą Bitcoin należący do adresów sieciowych różnych głównych górników i pul wydobywczych – w tym Poolin, F2Pool, Binance, Bitfury i innych. W oparciu o te parametry platforma wskazała, że na dzień 2 października łącznie całkowite rezerwy wyniosły 1,92 mln BTC. Udziały te spadły poniżej 2 milionów BTC, począwszy od około 13 czerwca. Wówczas cena Bitcoina załamała się, a gracze wagi ciężkiej z branży krypto zaczęli upadać. 

Co więcej, dane platformy sugerują także, że od września 2012 r. rezerwy górników Bitcoin stale spadają – od szczytowego poziomu około 3,1 miliona BTC. Przed 2022 r. ostatni raz górnicy BTC posiadali niższe rezerwy niż obecnie w lutym 2010 r. 

Zmienność BTC 

Ogólnie rzecz biorąc, zmienność sald zagregowanych rezerw górniczych zmniejszała się z biegiem czasu. Może to być związane z harmonogramem emisji bitcoina. Co cztery lata dotacja dołączona do każdego bloku Bitcoinów jest zmniejszana o połowę. Oznacza to, że pierwsi górnicy mogą prawdopodobnie zgromadzić i sprzedać najwięcej BTC w najkrótszym czasie. 

Co więcej, cena Bitcoina gwałtownie wzrosła od samego początku, co oznacza, że z czasem trzeba sprzedać mniej Bitcoina, aby pokryć koszty denominowane w USD. W związku z tym salda górników wciąż przekraczają 44 miliardy dolarów w przeliczeniu na USD – stosunkowo blisko 59 miliardów dolarów z kwietnia 2021 roku. 

Presja na górników Bitcoin 

Pomimo spadków zarówno cen Bitcoina, jak i rezerw górników, wskaźnik hashowania sieci nadal rośnie do nowych maksimów. Udoskonalenia technologii wydobycia w miarę upływu czasu pozwalają górnikom na wytwarzanie haszy przy mniejszym zużyciu energii. 

Co więcej, rosnący współczynnik haszowania oznacza także większą konkurencję dla indywidualnych górników. W połączeniu z bessą, która niszczy przychody górników, tegoroczne środowisko okazało się dla nich trudne, by utrzymać rentowność, a nawet utrzymać się na powierzchni. 

Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu firma North Compute, zajmująca się wydobyciem Bitcoinów, ogłosiła upadłość ujawniając długi przekraczające 500 milionów dolarów. Z kolei w czerwcu górnik Core Scientific sprzedał zdecydowaną większość swoich udziałów w BTC.  

W zeszłym tygodniu dane z Glassnode pokazały także, że górnicy nadal sprzedają około 8000 BTC miesięcznie, podczas gdy długoterminowi posiadacze sprzedają swoje aktywa ze stratą. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.