2023-05-18 / Tagi:
16 maja Rada ds. Gospodarczych i Finansowych Unii Europejskiej jednogłośnie opowiedziała się za rozporządzeniem w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA). Ministrowie finansów 27 państw członkowskich zatwierdzili ustawę, w tym także poprawki do kilku przepisów związanych z nową inicjatywą legislacją.
16 maja ministrowie finansów 27 państw członkowskich zatwierdzili ustawę MiCA, a także poprawki do kilku przepisów. Warto dodać, że Rada UE zatwierdziła to rozporządzenie niecały miesiąc po tym, jak Parlament Unii Europejskiej przyjął jego projekt. Przypominamy, że 20 kwietnia prawodawcy UE głosowali 517-38 za nową polityką licencjonowania kryptowalut.
Nowe przepisy, które określają kompleksowe wytyczne regulacyjne dotyczące kryptowalut i powiązanych z nimi usług w całej UE, obejmują szeroki zakres zasobów cyfrowych, w tym tokeny użytkowe i monety typu stablecoin.
Zaproponowany po raz pierwszy w 2020 r. projekt ustawy MiCA stał się jednym z pierwszych kompleksowych ram regulacyjnych dla branży kryptowalut. Nowe przepisy mają na celu uregulowanie emitentów kryptowalut, giełd i dostawców portfeli poprzez określenie wymagań dotyczących rejestracji i autoryzacji. Także emitenci stablecoinów musieliby spełniać określone kryteria, takie jak zasady bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka. Dostawcy usług przechowywania kryptowalut również musieliby wdrożyć środki bezpieczeństwa, tak by poradzić sobie z potencjalnymi awariami cyberbezpieczeństwa i operacyjnymi. UE uważa, że ustawa MiCA pomoże zapobiegać nadużyciom na rynku, taktyce manipulacyjnej i wykorzystywaniu informacji poufnych w przestrzeni krypto.
Z uwagi na to, że parlament i Rada UE dały zielone światło polityce MiCA, następnym krokiem powinno być opublikowanie jej w czasopiśmie UE. Oczekuje się, że przepisy dotyczące stablecoinów wejdą w życie w połowie 2024 roku. Natomiast szersze zasady dotyczące dostawców usług kryptograficznych mogą wejść w życie dopiero od stycznia 2025 roku.
Co więcej, także od stycznia 2025 roku UE zamierza wdrożyć wytyczne Travel Rule. Reguła ta będzie dotyczyć transakcji kryptowalutowych, wymagając od klientów informacji o źródle aktywów i beneficjencie. Zasady dotyczące podróży środków, które znajdą zastosowanie do przelewów o wartości ponad 1000 EUR z adresów portfeli kryptowalutowych do użytkowników prywatnych, nie będą miały zastosowania do transakcji między osobami.
Należy zaznaczyć, że aktualnie kilku liderów branży pochwaliło nowe zasady, stwierdzając, że zachęcają one do innowacji w sektorze kryptowalut, jednocześnie chroniąc konsumentów. Niektórzy wzywali również władze USA do zastosowania jasnych przepisów w branży krypto. Miałoby to zapobiec odpływowi firm.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.