Problemy FTX spowodowały chaos na rynku kryptowalut 

2022-11-09 / Tagi:

Problemy FTX spowodowały chaos na rynku kryptowalut 

Pomimo rozpoczynających się wyborów w Stanach Zjednoczonych oraz nowych danych o inflacji, w ostatnich dniach głównym tematem w branży była giełda kryptowalut FTX. Niestety we wtorek niepewność spowodowana stanem finansów platformy wpłynęła na cały rynek. 

Wątpliwy stan finansów FTX 

We wtorek niepewność związana ze stanem finansów giełdy kryptowalut FTX stała się głównym tematem w branży. Pomimo rozpoczynających się w Stanach Zjednoczonych wyborów oraz zbliżającej się daty dostarczenia nowych danych o inflacji informacje na temat wypłacalności platformy zdominowały w ostatnich dniach media. W okresie tym mogliśmy zaobserwować różne raporty na temat tego, czy giełda FTX jest w stanie przetworzyć wypłaty. Niektóre sugerują nawet, że platforma całkowicie je wstrzymała.  

Problemem ograniczona przepustowość? 

Dane on-chain z platformy Etherscan pokazują, że ostatnia transakcja wychodząca FTX oparta na Ethereum miała miejsce 8 listopada o godzinie 10:59:35 czasu UTC. To samo można powiedzieć o blockchainach Tron i Solana. Wielu użytkowników zgłaszało również stosunkowo powolne prędkości wypłat Bitcoin w ciągu ostatnich kilku dni. 

W poniedziałek przedstawiciele giełdy FTX tłumaczyli, że spowodowane jest to tym, że węzeł ma „ograniczoną przepustowość”, ale w odpowiednim czasie wpłaty zostaną przyspieszone. Później tego samego dnia mogliśmy jeszcze przeczytać, że giełda „niestrudzenie pracuje nad przetwarzaniem zaległości w wypłatach” i, że kolejka powraca do „rozsądnych poziomów”. 

Zaniepokojenie na rynku kryptowalut 

Nagła przerwa w wypłatach w łańcuchu zaniepokoiła większość społeczności krypto. Tym bardziej, że Binance planuje w najbliższym czasie sprzedać 23 miliony tokenów FTX na otwartym rynku. Analitycy on-chain w CryptoQuant i Nansen zauważyli w poniedziałek, że popyt na wypłaty na FTX gwałtownie rośnie – przy ponad 400 milionach dolarów wypływów netto z giełdy w ciągu 24 godzin. 

Do wtorkowego popołudnia nie wydano żadnych oficjalnych oświadczeń sugerujących niewypłacalność FTX. Prezes FTX Sam Bankman-Fried zaprzeczył pogłoskom, że jego giełda funkcjonowała z zakłóceniami i nie przedstawił żadnych nowych informacji. 

Warto dodać, że od wtorku Bitcoin powrócił poniżej 20 000 USD, a Ethereum ponownie spadło poniżej 1500 USD. Z kolei token FTX spadł o 31% osiągając wartość zaledwie 15 USD za sztukę. 

Aktualizacja: Sam Bankman-Fried wieczorem we wtorek starał się stłumić pogłoski o konflikcie między głównymi giełdami kryptograficznymi. W wątku na Twitterze z 8 listopada możemy przeczytać, ze „doszło do porozumienia w sprawie strategicznej transakcji” z Binance po próbach usunięcia zaległości w wypłatach. Zapowiedział także, że poprosił Binance o wkroczenie, mając na celu „wyeliminowanie kryzysów płynności” i pokrycie aktywów na zasadzie 1:1. Zhao wydał własne oświadczenie mówiąc, że FTX zwrócił się do Binance o pomoc 8 listopada w odpowiedzi na „znaczny kryzys płynności”. 

Jeśli umowa między FTX a Binance posunie się do przodu, potencjalnie będzie to stanowiło przełomowe przejęcie w przestrzeni kryptograficznej. 

Źródło: cryptopotato.com, cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.