2023-04-20 / Tagi: portfel kryptowalut
Użytkownicy portfela Trezor Model T od teraz mogą ukryć swoją historię transakcji i saldo podczas zakupów, darowizn czy innych czynności obsługowych wykonywanych za pomocą Bitcoina. Nowe funkcje prywatności zostały wprowadzone dzięki współpracy z portfelem Wasabi.
Trezor wprowadził funkcję CoinJoin umożliwiającą zachowanie prywatności w swoich portfelach sprzętowych. Nowe rozwiązanie pozwala użytkownikom na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji wykonywanych w Bitcoinach. W ogłoszeniu opublikowanym 19 kwietnia Trezor zauważył, że nowa funkcja jest już dostępna w firmowym portfelu Trezor Model T. Co więcej, w najbliższej przyszłości firma planuje włączyć opcję CoinJoin także dla swojego pierwszego portfela sprzętowego, Model One.
CoinJoin to proces służący do anonimizacji transakcji Bitcoin – umożliwia użytkownikom wysyłanie BTC w ramach dużego wspólnego transferu i zaciemnia historię transakcji. Metoda ta została wprowadzona w sierpniu 2013 r. przez byłego głównego programistę Bitcoin, Gregory’ego Maxwella. Jej zadaniem było zapewnienie większych opcji prywatności podczas wysyłania transakcji BTC.
Dzięki współpraca firmy Trezor z Wasabi użytkownicy mogą zwiększyć bezpieczeństwo transakcji Bitcoin. Jak, zatem włączyć nową funkcję? By to zrobić użytkownicy muszą otworzyć nowe konto CoinJoin w głównym menu portfela kryptowalut. Wybór tej opcji jest dostępny wraz z innymi typami kont, w tym kontami Segregated Witness (SegWit) i Bitcoin Taproot. Warto dodać, że aby zapewnić maksymalną prywatność, funkcja CoinJoin w portfelu Trezor prosi również użytkowników o zezwolenie na anonimowy protokół komunikacyjny Tor.
– CoinJoin w portfelu Trezor jest opcjonalny, a użytkownicy muszą najpierw wysłać swoje monety na określone konto CoinJoin, jeśli chcą skorzystać z tej funkcji. Jeśli użytkownicy zdecydują się nie korzystać z CoinJoin, nic się dla nich nie zmieni – powiedział analityk Trezora, Josef Tetek.
Z uwagi na to, że CoinJoin zapewnia większą prywatność, transakcje połączone są nieco bardziej kosztowne – wymagają od użytkowników uiszczenia opłaty koordynatora.
– Wchodząc w CoinJoin, użytkownicy płacą również opłatę koordynatora w wysokości 0,3% oraz opłatę wydobywczą. Remiksy – kolejne rundy CoinJoin – nie mają opłaty koordynatora. Nie ma dodatkowej opłaty za wydawanie połączonych wyjść – dodał Josef Tetek.
W przeciwieństwie do opłaty koordynatora, opłaty wydobywcze są naliczane przy wszelkich innych transakcjach Bitcoin. W związku z tym użytkownicy muszą uiścić opłatę wydobywczą za każdą rundę dla CoinJoin.
Poza opłatami nowe rozwiązanie wiąże się również z dłuższym czasem transakcji. Szczególnie, że samo skonfigurowanie wykrywania połączonego konta może zająć znacznie więcej czasu niż zwykłe wykrywanie konta. Jest to efekt pobierania całych bloków i używania wolniejszego połączenia w Torze.
– Sam proces CoinJoin może zająć nawet kilka godzin. Następnie wyjścia mogą być wydawane w taki sam sposób, jak wszelkie inne wyjścia Bitcoin – stwierdził Tetek.
Dyrektor generalny Trezora Matěj Žák podkreślił, że Trezor ceni prywatność jako najważniejszy zasób jednostek.
– W związku z tym jesteśmy zachwyceni, że znaleźliśmy sposób, w jaki nasza społeczność może zachować prywatność swojej historii Bitcoinów – zauważył Matěj Žák.
Według firmy, Trezor jest pierwszym portfelem sprzętowym, który zaimplementował CoinJoin, podążając śladami innych bezpiecznych portfeli, takich jak Wasabi.
Źródło: cointelegraph.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.