Kryptowaluty

aktualne kursy kryptowalut, aktualności, wiedza

BAZA WIEDZY

Polkadot wprowadza XCM, umożliwiając komunikację Cross-Chain z obsługą NFT

2022-05-05 / Tagi: nft

Polkadot wprowadza XCM, umożliwiając komunikację Cross-Chain z obsługą NFT

Popularny protokół blockchain Polkadot (DOT) uruchomił system przesyłania wiadomości XCM. Umożliwi to komunikację między różnymi parachainami, a także pozwoli na transfer aktywów między łańcuchami, np. takich jak niezamienne tokeny (NFT). 

Polkadot – „w pełni interoperacyjny multiłańcuch” 

Z opublikowanych w mediach informacji wynika, że wraz z uruchomieniem formatu XCM Polkadot osiąga swój podstawowy cel, jakim jest bycie w pełni interoperacyjnym ekosystemem wielołańcuchowym. Twórcy projektu wskazują, że wiadomości w kanałach XCM nie ucierpią z powodu problemu ze słabszym łączem, ponieważ są one zabezpieczone na tym samym poziomie, co centralny hub Polkadot Relay Chain . 

Hoon Kim, dyrektor techniczny firmy Astar, która łączy Polkadot z Ethereum (ETH) , powiedział, że:

Dzięki XCM mamy stabilny i niezawodny kanał komunikacji międzyłańcuchowej, który jest znacznie lepszy od pofragmentowanych mostów”. 

Jak możemy przeczytać parachain (indywidualne łańcuchy bloków), które działają równolegle w ramach ekosystemu Polkadot, obsługując szeroki zakres przypadków użycia i projektów, mogą teraz używać formatu XCM do przenoszenia między sobą dowolnych zasobów, tokenów czy danych. 

Funkcjonalności NFT 

Dodatkowo, Polkadot dodał funkcjonalność NFT, aktualizując Statemint  – swój pierwszy „wspólny dobry” parachain, aby umożliwić użytkownikom tworzenie NFT czy przenoszenie ich z łańcucha do łańcucha. Warto zauważyć, że XCM pozwala także na komunikację między inteligentnymi kontraktami a modułami wykonawczymi Substrate. Zespół podkreślił też, że format wiadomości zostanie zaktualizowany tak, by umożliwić wysyłanie wiadomości między parachainami bez konieczności przechowywania w łańcuchu łączy. 

Eliott Teissonniere, dyrektor techniczny Polkadot Parachain Nodle, powiedział, że:

XCM pozwala nam korzystać z unikalnych funkcji naszych partnerów parachain bez konieczności ponownego odkrywania koła w najbezpieczniejszy możliwy sposób”. 

Przypominamy, że Polkadot (czym jest Polkadot?) wypuścił swój pierwszy zestaw parachain, który obejmował Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar i Clover, pod koniec 2021 roku. Doszło do tego po pięciu latach badań i rozwoju. 

Według firmy badającej kryptowaluty Messari, do końca pierwszego kwartału 13 parachainów wygrało sloty z obligacją DOT 127,8 miliona (11% całkowitej oferty, o wartości 2,9 miliarda dolarów). Ponadto oczekuje się, że do końca lutego 2023 r. zostanie aktywowanych kolejnych 28 parachainów, co w sumie da 41. 

Cena DOT 

W momencie pisania tego tekstu, 13. moneta pod względem kapitalizacji rynkowej, natywny token DOT Polkadot, był notowany po 15,37 USD, co oznacza wzrost o prawie 2% w ciągu ostatnich 24 godzin i spadek o 7,5% w ciągu jednego tygodnia. Według CoinGecko cena monety spadła o 72% w porównaniu z rekordowym poziomem 54,98 USD odnotowanym w listopadzie ubiegłego roku. 

Źródło: cryptonews.com 

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

LocalCryptos
LocalCryptos

LocalCryptos jest giełdą, na której można kupić i sprzedać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.