Podaż Tether osiąga nowy szczyt 

2023-06-16 / Tagi:

Podaż Tether osiąga nowy szczyt 

Pomimo pogłębiającej się bessy i trwającej walki regulacyjnej z kryptowalutami, Tether właśnie osiągnął nowy rekord wszechczasów podaży USDT. Analitycy wskazują, że aktualnie rozbieżność w stosunku do USDC jest uderzająca. 

Rekordowa podaż Tether 

W ostatnim czasie na rynku kryptowalut mogliśmy zaobserwować duże spadki. Niedawne wydarzenia – tym walka amerykańskich organów regulacyjnych z branżą – wpłynęły także na ekosystem stablecoinów. W efekcie pojawiły się wyraźne rozbieżności między dwoma największymi emitentami. 

Zgodnie z raportem przejrzystości firmy Tether podaż tej kryptowaluty osiągnęła rekordowy poziom 83,36 miliarda USDT. 

Rozbieżność w stosunku do USDC jest uderzająca, odzwierciedlając łatwiejszy dostęp do skarbców dla posiadaczy USDC z siedzibą w USA oraz niepewność regulacyjną dla Circle z siedzibą w USA(…) To, co kiedyś było przewagą konkurencyjną USDC, teraz jest jej przeciwieństwem – skomentował analityk branżowy Will Clemente. 

Warto przypomnieć, że USDC Circle był kiedyś faworyzowany przez liczne instytucje finansowe. Jednak w związku z trwającą w całej branży represją regulacyjną popyt na tego stablecoina maleje. Na wartość Circle w dużym stopniu wpłynęła ekspozycja na zbankrutowany Silicon Valley Bank (SVb). Na początku marca kryptowaluta straciła swoją standardową cenę 1 dolara, co spowodowało ogromną utratę zaufania do USDC.  

Dominacja Tether 

Dane pokazują, że od czerwca 2022 roku podaż USDC spadła o prawie 50% – w tamtym okresie aktywo utrzymywało szczytowy poziom około 56 miliardów dolarów. W rezultacie jego udział w rynku również spadł i wynosi  22%. Z kolei udział w rynku Tether wzrósł do imponujących 64,5%. Według platformy CoinGecko całkowita kapitalizacja rynkowa stablecoinów wynosi obecnie 129,3 miliarda dolarów. Stanowi to prawie 12% całej kapitalizacji rynku kryptowalut. 

Co ciekawe, 12 czerwca firma Glassnode poinformowała, że USDT i USDC nadal opuszczają scentralizowane giełdy. Oba stablecoiny aktualnie osiągają miesięczne maksimum pod względem wolumenu odpływów. 

Należy dodać, że ucieczka w bezpieczne miejsce z giełd kryptowalut, zwłaszcza Binance, nasiliła się w zeszłym tygodniu po tym jak SEC złożyło dwa pozwy. Jednak dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, ostrzegł inwestorów, aby nie czytali zbyt wiele danych dotyczących odpływu Binance z platform analitycznych, ponieważ używają one TVL (total value lock), która obejmuje spadki cen aktywów kryptograficznych. 

Perspektywy rynku kryptowalut 

W miniony weekend rynki kryptowalut uspokoiły się, ponieważ konsolidacja trwa. W ciągu ostatnich 24 godzin nie nastąpiła praktycznie żadna zmiana całkowitej kapitalizacji, która pozostaje na poziomie 1,09 biliona dolarów. Ceny Bitcoina utrzymywały się na stałym poziomie 25 800 USD, podczas gdy Ethereum spadło nieznacznie do 1 735 USD (w momencie przygotowywania tego tekstu). 

Nic dziwnego, że najbardziej ucierpiało BNB, które straciło 25% w ciągu ostatniego tygodnia. Binance Coin był notowany po najniższej cenie w tym roku na poziomie 222 USD, a po spadku stracił kolejne 5%. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.