2023-08-29 / Tagi:
Z danych platformy analitycznej Santiment wynika, że tylko 5,8% Bitcoinów znajduje się na giełdach kryptowalut. Tak niska podaż pokazuje, że posiadacze BTC nadal nie odzyskali zaufania do scentralizowanych platform.
Platforma analityczna Santiment zauważyła, że podaż Bitcoinów (BTC) na giełdach kryptowalut spadła do najniższego poziomu od około sześciu lat. Analizowane przez firmę dane dotyczące łańcucha pokazują, że tylko 5,8% całkowitej podaży BTC znajduje się na platformach transakcyjnych, a poziom ten ostatni raz był widziany 17 grudnia 2017 r.
Niski poziom podaży Bitcoina na giełdach przemawia za tym, że posiadacze tej kryptowaluty nie odzyskali zaufania do scentralizowanych platform. Nadal preferują opcje przechowywania w chłodniach i samoopiekę.
Warto przypomnieć, że trend ten nasilił się pod koniec ubiegłego roku, kiedy to upadła jedna z największych giełd kryptowalut – platforma FTX. Wydarzenie to pociągnęło za sobą inne firmy kryptograficzne i pozostawiło użytkowników oraz ich aktywa w zawieszeniu. W efekcie doszło do zwiększonego odpływu BTC z głównych giełd, w tym z największej na świecie platformy Binance.
Pomimo tego, że inwestorzy zaczęli wybierać samoopiekę w pierwszym kwartale 2022 r., to późniejsze wydarzenia jeszcze bardziej zwiększyły odpływy z giełd kryptowalut. Ilość BTC na takich platformach spadła do 7% pomiędzy IV kwartałem 2022 r. a I kwartałem 2023 r. Do maja podaż spadła do 6%, a obecnie wynosi około 5,8%. To pokazuje, że obecny poziom jest napędzany strachem, niepewnością i wątpliwościami (FUD) co do tego, która giełda kryptowalut jako następna ogłosi swoją upadłość.
Mimo to, że podaż Bitcoinów na giełdach spada, firma Santiment odnotowała znaczną aktywność w transakcjach wielorybów związanych z aktywami. Według platformy transakcje Bitcoinami o wartości przekraczającej 100 000 dolarów odbywają się średnio 57 400 tygodniowo. Transakcje te były kontynuowane pomimo niedawnego spadku cen BTC do poziomu 25 000 dolarów.
Raport platformy jest zgodny z niedawnymi informacjami, które ujawniły, że między 17 a 24 sierpnia niektóre wieloryby i rekiny posiadające od 10 do 10 000 BTC zgromadziły ponad 11 600 BTC o wartości około 308 milionów dolarów. Według stanu na 24 sierpnia w około 156 660 portfelach znajdowało się 10 BTC do 10 000 BTC. Potwierdza to tezę o rozsądnej działalności wielorybów.
Szał akumulacji wielorybów i rekinów w BTC gwałtownie wzrósł po tym, jak największy na świecie podmiot zarządzający aktywami, firma BlackRock, złożyła w czerwcu wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o utworzenie funduszu Bitcoin notowanego na giełdzie. Wydarzenie to pociągnęło za sobą więcej zgłoszeń od innych tradycyjnych gigantów finansowych.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.