Niemiecki regulator ostrzega przed nowym złośliwym oprogramowaniem 

2023-01-10 / Tagi: portfel kryptowalut

Niemiecki regulator ostrzega przed nowym złośliwym oprogramowaniem 

Władze finansowe w Niemczech podnoszą alarm w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się nowego szkodliwego oprogramowania finansowego. Z opublikowanych informacji wynika, że „GodFather” atakuje platformy wymiany kryptowalut, a także aplikacje portfeli kryptowalut. 

Szkodliwe oprogramowanie finansowe 

Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) 9 stycznia wydał oficjalne oświadczenie, ostrzegając konsumentów przed „GodFather”. Złośliwe oprogramowanie gromadzi dane użytkowników w aplikacjach bankowych i kryptograficznych. 

BaFin podkreślił, że nowy wirus atakuje około 400 aplikacji bankowych i kryptowalutowych, w tym tych działających w Niemczech. Złośliwe oprogramowanie „GodFather” atakuje użytkowników, wyświetlając fałszywe strony internetowe zwykłych aplikacji bankowych i kryptograficznych, kradnąc ich dane logowania. 

Według regulatora nie ustalono jeszcze, w jaki sposób złośliwe oprogramowanie atakuje urządzenia użytkowników. Wiadomo, że „GodFather wysyła powiadomienia push w celu uzyskania kodów do uwierzytelniania dwuskładnikowego. 

– Dzięki tym danym cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do kont i portfeli konsumentów – zauważył BaFin. 

Duży wzrost aktywności oprogramowania „GodFather” 

Warto przypomnieć, że pierwsze ostrzeżenia dotyczące tego programu pojawiły się w grudniu. Raporty sugerowały, że złośliwe oprogramowanie atakowało urządzenia z Androidem, atakując użytkowników w 16 krajach. Według doniesień eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z Group-IB początkowo wykryli trojana „GodFather” w 2021 r., ale złośliwe oprogramowanie przeszło ogromne aktualizacje i ulepszenia kodu. Niestety w ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowano duży wzrost aktywności tego oprogramowania. 

Ataki na aplikacje kryptowalutowe 

Według ekspertów Group-IB ds. cyberbezpieczeństwa prawie 50% wszystkich aplikacji, na które atakuje „GodFather”, to aplikacje bankowe, przy czym większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Do najbardziej dotkniętych atakami krajów, obok Turcji, Hiszpanii i Kanady należą także Niemcy. Wiadomo również, że złośliwe oprogramowanie atakuje 110 platform wymiany kryptowalut oraz 94 aplikacje portfeli kryptowalut. 

W ostatnich latach cryptojacking stał się jednym z największych rodzajów ataków na aplikacje kryptograficzne. Niestety według prognoz laboratorium cyberbezpieczeństwa Kaspersky, ten rok przyniesie jeszcze więcej ataków tego typu – a 2023 rok prawdopodobnie będzie naznaczony „cyberepidemiami o największym wpływie”. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.