Napływy do funduszy typu spot Bitcoin spowalniają 

2024-03-20 / Tagi:

Napływy do funduszy typu spot Bitcoin spowalniają 

Wiele wskazuje na to, że gorączka Bitcoin ETF maleje wraz ze spadkiem ilości Bitcoinów zgromadzonych przez fundusze i inwestorów instytucjonalnych. Co więcej, firma Grayscale, odnotowała 18 marca rekordowy odpływ w wysokości 643 milionów dolarów. 

Odpływ środków z Grayscale 

Największy na świecie podmiot zarządzający kryptoaktywami, firma Grayscale, odnotowała 18 marca rekordowy odpływ w wysokości 643 milionów dolarów. Pobija to poprzedni dzienny rekord odpływu z GBTC wynoszący 640 milionów dolarów (z 22 stycznia). Według badań platformy BitMEX nowy rekord wynosi około 9600 BTC. 

Warto zauważyć, że zasoby Bitcoina firmy Grayscale spadły o prawie 40% od czasu konwersji jej funduszu na spotowy ETF, co miało miejsce w połowie stycznia. Co więcej, w ciągu ostatnich dziesięciu tygodni firma zaobserwowała ogromny odpływ wynoszący około 241 830 BTC. 

Według strony internetowej Grayscale na początku tego roku firma posiadała około 620 000 BTC, a obecnie liczba ta spadła do 378 169 BTC. 

Napływ Bitcoin ETF spada 

Inwestorzy wycofują się ze spółki, bo w końcu mogą bezpośrednio zamienić swoje akcje na BTC. W starej strukturze GBTC nie było to możliwe. Ponadto Grayscale ma wyższe opłaty niż konkurencyjne ETP. Powoduje to, że inwestorzy ponownie równoważą swoje portfele. W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia firma złożyła wniosek o uruchomienie „Grayscale Bitcoin Mini Trust”, który byłby bardziej konkurencyjny. 

Oprócz rekordowego odpływu środków w Grayscale był to także najniższy napływ środków do funduszu FBTC należącego do Fidelity. Fundusz ten 18 marca odnotował napływ zaledwie 5,9 mln dolarów. W ciągu ostatnich czterech dni sesyjnych stale spadał także napływ środków IBIT do BlackRock. W rezultacie łączny napływ środków netto uległ spowolnieniu i w ciągu ostatnich kilku dni spadł poniżej 200 mln dolarów. Nastąpiło to po rekordowym napływie 12 marca ponad 1 miliarda dolarów. 

Niskie alokacje portfela 

18 marca wiceprezes Carson Group i strateg inwestycyjny Grant Engelbart powiedział Bloomberg TV, że zaledwie „garstka doradców” alokuje średnio 3,5% funduszy ETF Bitcoin na portfele klientów. Analityk ETF Eric Balchunas skomentował, że pokrywa się to z jego ustaleniami, że jak dotąd tylko nieliczne osoby inwestują już w BTC, jest to„ garstka wczesnych użytkowników, którzy pytają, a następnie dokonują alokacji”. 

Co ciekawe, w ciągu dnia cena Bitcoina ponownie zanotowała spadek osiągając poziom 63 000 dolarów (w momencie pisania tego tekstu). 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.