Nadciąga zmienność cen Ethereum?

2024-05-27 / Tagi:

Nadciąga zmienność cen Ethereum?

W minionym tygodniu Ethereum cieszyło się dużym zainteresowaniem inwestorów kryptowalut. Wynikało ono z rosnących oczekiwań związanych z zatwierdzeniem funduszy typu spot ETF. W efekcie analitycy zauważyli dużą dynamikę w łańcuchu, co może przełożyć się na dużą zmienność cen ETH. 

Zmienny pobyt na Ethereum 

Na początku ubiegłego tygodnia cena ETH wzrosła o 25% w ciągu dwóch dni, przekraczając wartość 3900 dolarów. Stanowiło to najwyższy poziom od połowy marca. Warto zauważyć, że do wzrostów doszło tuż po tym, jak eksperci rynkowi pod przewodnictwem analityków Bloomberg ETF zwiększyli szanse na zatwierdzenie funduszy przez SEC z 25% do 75%. 

Platforma CryptoQuant ujawniła, że ceny ETH znalazły się pod presją wzrostową ze strony traderów na rynku kontraktów terminowych wieczystych i stałych posiadaczy kryptowaluty. Inwestorzy „agresywnie” otwierali długie pozycje w Ethereum, oczekując wyższych cen, gdy rozeszły się pogłoski o zatwierdzeniu ETF. W rezultacie całkowite otwarte zainteresowanie rynkiem kontraktów futures wzrosło w ciągu kilku godzin do najwyższego poziomu od stycznia 2023 r. – z 2,8 mln ETH do 3,2 mln ETH (11,7 mld dolarów). 

Większa ekspozycja na ETH 

Co ciekawe, traderzy zyskali większą ekspozycję na ETH niż BTC, co widać po współczynniku Ethereum-Bitcoin Open Interest, który wzrósł z 0,54 do 0,67. Aktualny skok pokazał, że całkowite otwarte zainteresowanie Ethereum wyniosło 67% Bitcoina. Wykazuje to, że uczestnicy rynku woleli większą ekspozycję na ETH niż największe aktywa cyfrowe. 

Ponadto zlecenia kupna dominujące nad zleceniami sprzedaży na rynku kontraktów terminowych typu perpetual futures zwiększyły presję na wzrost cen ETH. Widać to także po wskaźniku kupna-sprzedaży utrzymującym się powyżej 1. 

Gwałtowny wzrost przepływów giełdowych 

Co więcej, popyt na ETH wzrósł, a stali posiadacze zgromadzili w ciągu 24 godzin ponad 100 000 ETH, co stanowi najwyższy dzienny poziom od września 2023 r. Podobnie odzyskana została kwota postawionego ETH. Po spadku do 32,4 miliona w dniu 20 maja, kwota postawionego ETH ponownie wzrosła do 32,5 miliona, co przekłada się na zaufanie inwestorów do kryptowaluty. 

Wraz ze wzrostem popytu na ETH dzienny napływ netto aktywów na giełdy wzrósł do 62 000, i jest to najwyższy poziom od początku marca. Większość przepływów trafiła do giełd kryptowalut Binance i ByBit. Platforma CryptoQuant stwierdziła, że wysokie przepływy wymiany są historycznie powiązane ze zmiennością cen, ponieważ inwestorzy mogą chcieć sprzedać swoje aktywa, aby zyskać na potencjalnych wzrostach cen po zatwierdzeniu funduszy ETF . 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.