Nadchodzi ETF Ethereum? 

2023-08-11 / Tagi:

Nadchodzi ETF Ethereum? 

Oczekiwanie na uruchomienie spot ETF Bitcoin znacznie ożywiło inwestorów. Wiele wskazuje na to, że zatwierdzenie ETF Ethereum może również wzbudzić ich zainteresowanie. Analitycy Bloomberga przyznają, że jeden taki produkt może zostać uruchomiony w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku. 

ETF Ethereum na horyzoncie 

Analityk Bloomberg James Seyffart w piątek opublikował komunikat mówiący o tym, że szanse na zatwierdzenie ETF Ethereum są takie same, jak te, które wyznaczono dla ETF na kontrakty terminowe Bitcoin na początku września 2021 r. Przypominamy, że pierwszy tego rodzaju fundusz z siedzibą w USA – ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), uruchomiony został pod koniec października przyciągając 1 miliard dolarów w ciągu dwóch dni od jego uruchomienia. W tamtym czasie wiele firm rywalizowało o wprowadzenie produktu na giełdę. Stało się to po tym, jak Gary Gensler – przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) – stwierdził, że jest przekonany o ochronie inwestorów, jaką może zapewnić struktura futures ETF. 

Obecnie do drzwi SEC puka 13 aplikacji Ethereum ETF (od 8 różnych wnioskodawców) w tym Bitwise, Proshares i Grayscale. W oparciu o terminy SEC, pierwszym w kolejce do zatwierdzenia lub odmowy jest Volatility Shares’ Ethereum Strategy ETF. 

Wydaje się, że SEC zmienia swoją postawę wobec kryptowalut, na podstawie doniesień o przesyłaniu wiadomości kanałem zwrotnym do emitentów ETF(…) Uważamy, że SEC miałaby trudności w sądzie, broniąc odmowy ETF-ów futures na Ethereum po zatwierdzeniu standardowych i lewarowanych ETF-ów futures na Bitcoin – napisali analitycy. 

Bitcoin Spot ETF 

Na dzień 4 sierpnia istnieje 9 aktywnych aplikacji Bitcoin spot ETF oczekujących na rozpatrzenie przez SEC – przy czym najnowszy wnioskodawca pochodzi z CBOE w imieniu Global X Bitcoin Trust. Podobnie jak wcześniej, w najnowszym zgłoszeniu CBOE wybrano Coinbase jako partnera w zakresie współdzielenia nadzoru w celu wykrywania manipulacji na rynku. Jest to kluczowa kwestia dla SEC, w przypadku której odrzucono do tej pory wszystkie główne wnioski o spot ETF. 

Warto dodać, że akcje ETF typu spot Bitcoin są zabezpieczone rzeczywistymi Bitcoinami przechowywanymi przez trust i jego partnerów. Dla kontrastu, futures ETF są zabezpieczone kontraktami futures na Bitcoin, które mogą nie odzwierciedlać idealnie ceny BTC w danym momencie. 

Walka z SEC 

W przeciwieństwie do konkurentów, Grayscale walczy o przekształcenie swojego funduszu powierniczego Bitcoin w spot ETF, walcząc z SEC w sądzie. Firma argumentuje, że zatwierdzenie przez regulatora ETF-ów typu futures, ale nie ETF typu spot, świadczy o „arbitralnym i kapryśnym” traktowaniu tych ostatnich. Niedawno analitycy Bloomberga podnieśli swoje szanse na zatwierdzenie ETF Bitcoin spot jeszcze w tym roku do 65%. Spodziewają się, że nastąpi to po zwycięstwie w sądzie Grayscale. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.