Monero poprawia funkcje bezpieczeństwa i prywatności 

2022-08-16 / Tagi:

Monero poprawia funkcje bezpieczeństwa i prywatności 

Monero, jeden z najważniejszych protokołów prywatności w ekosystemie, przeprowadził aktualizację protokołu 13 sierpnia. Rozwiązanie to miało za zadanie poprawić kilka funkcji prywatności i bezpieczeństwa oferowanych przez sieć. Hard fork został pomyślnie wykonany na bloku 2 688 888 dzięki wspólnemu wysiłkowi ponad 70 programistów. 

Ulepszenia protokołu Monero 

Z opublikowanych informacji wynika, że hard fork wprowadził kilka poprawek do wewnętrznego mechanizmu wielu podpisów, aby ułatwić wymianę informacji, takich jak zestawy kluczy i synchronizacja danych między portfelami. 

Multisig oznacza, że transakcja wymaga wielu podpisów, zanim zostanie przesłana do sieci Monero i wykonana. Zamiast jednego portfela Monero, który sam tworzy, podpisuje i przesyła transakcje, będziesz mieć całą grupę portfeli i współpracę między nimi w celu przeprowadzenia transakcji – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie. 

Dodatkowo liczba współsygnatariuszy wymaganych do zatwierdzania podpisów pierścieniowych została zwiększona z 11 do 16. Podpisy pierścieniowe zapewniają, że niemożliwe jest prześledzenie pochodzenia transakcji w sieci. Jest to jedna z funkcji, która uczyniła Monero najpopularniejszą kryptowalutą wśród entuzjastów prywatności. 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, algorytm bulletproof został uaktualniony do bulletproof+, algorytmu zero-knowledge proof wdrożonego w 2018 r . w celu wzmocnienia prywatności sieci. Ukrywa on dokładne kwoty transakcji i pokazuje tylko jej pochodzenie i celu. 

Kolejnym znaczącym ulepszeniem, jakie przyniosła aktualizacja jest nowa opcja „View tags”. Pozwala ona przyspieszyć synchronizację portfela od 30% do 40%. Rozwiązane to jest kluczowe dla zwiększenia ogólnej wydajności całego ekosystemu zbudowanego wokół Monero (XMR). 

Prywatność i bezpieczeństwo sieci Monero 

Dotychczasowe publikacje wskazują, że hard fork oznacza „duże odejście od modelu bezpieczeństwa Bitcoina”, zapewniając nieustanną zachętę dla górników, polegającą na „rozsądnych opłatach”, aby zagwarantować bezpieczeństwo sieci i niewykrywalność. 

Jest to piętnasta aktualizacja Monero i prawdopodobnie nie ostatnia. Dlatego można spodziewać się większej liczby ulepszeń w zakresie prywatności i bezpieczeństwa sieci. 

Prawo do ochrony prywatności 

Warto przypomnieć, że zaledwie w zeszłym tygodniu deweloper Tornado Cash został aresztowany za udział w tworzeniu narzędzia wykorzystywanego przez przestępców do prania pieniędzy. Tornado Cash to inteligentny kontrakt, który łączy transakcje użytkowników, którzy wysyłają do niego swoje monety. Jest to zdecentralizowany projekt, który był zgodny z amerykańskimi organami regulacyjnymi i zakazał niektórych portfeli sankcjonowanych przez OFAC. 

Jak się okazuje, w przestrzeni krypto narzędzia do ochrony prywatności niestety stały się mieczem obosiecznym dla użytkowników. Wielu przestępców nadużywa protokołów blockchain, by prać pieniądze. Jednak większość użytkowników chce tylko skorzystać z anonimowości jakie oferuje ten rynek, by zachować swoje prawo do prywatnego przenoszenia własnych pieniędzy. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.