Kapitalizacja rynkowa Tether zbliża się do rekordowego poziomu 

2023-05-15 / Tagi: stablecoin

Kapitalizacja rynkowa Tether zbliża się do rekordowego poziomu 

Pomimo tego, że w ostatnich miesiącach kilka kryptowalut powiązanych z dolarem amerykańskim odnotowało znaczące wykupy to Tether jest bliski osiągnięcia najwyższej w historii kapitalizacji rynkowej. Czy wzrost Tether do rekordowego poziomu oznacza punkt zwrotny na rynku stablecoinów? 

Tether na skraju rekordowej kapitalizacji rynkowej 

Około 370 dni temu, a konkretnie 8 maja 2022 roku, kapitalizacja rynkowa Tether (USDT) wzrosła do rekordowego poziomu (ATH) wynoszącego 83,279 mld USD. To właśnie w tym okresie niegdyś stabilna moneta Terry, TerraUSD (UST) została oderwana od parytetu 1 dolara. 

Po tym wydarzeniu wycena rynkowa Tether spadła, osiągając 24 listopada 2022 roku najniższy poziom wynoszący 65,36 mld USD. Spowodowało to utratę 21,51% całkowitej kapitalizacji rynkowej. 

Jednak od tego momentu kapitalizacja rynkowa Tether wzrosła i zbliża się coraz bardziej do ATH, który widziany był 8 maja ubiegłego roku. Na dzień 13 maja 2023 roku wycena rynkowa Tether wynosiła 82,84 mld USD. 

Wzrost liczby USDT w obiegu 

Ostatnie dane wskazują na znaczny wzrost liczby USDT w obiegu – w ciągu ostatnich 30 dni było to 2,7%. W związku z tym, przy wycenie rynkowej na poziomie 82,84 miliarda dolarów, szacunkowa liczba Tether w obiegu na dzień 13 maja wynosi około 82 797 235 449. 

Co ciekawe, konkurenci USDT w ostatnich miesiącach doświadczyli przeciwnych notowań. Weźmy na przykład stablecoina USD Coin (USDC), którego podaż spadła o 6,5% w ciągu ostatniego miesiąca. Z kolei BUSD odnotował stratę 17,4%, a DAI MakerDAO spadł o 6,9%. 

Z drugiej strony, podczas gdy Tether odnotował niewielki wzrost o 2,7%, w tym samym przedziale czasowym Pax Dollar (USDP) odnotował znaczący wzrost, wynoszący o około 13,8%. Jednak liderem pod względem wzrostu podaży w ciągu ostatnich 30 dni był GUSD, którego liczba tokenów wzrosła o 42,8%. 

Gwałtowny wzrost wyceny rynkowej 

Chociaż GUSD i USDP w ciągu ostatnich 30 dni odnotowały znaczny wzrost bledną w porównaniu z gigantem stablecoinów, Tether. Co więcej, kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty wynosząca 82,84 miliarda dolarów stanowi znaczący 7,09% udziału w całkowitej wartości wynoszącej 1,16 biliona dolarów w USD. 

Co więcej, od 13 maja cały rynek kryptowalut mógł poszczycić się światowym obrotem handlowym w wysokości 36,79 miliarda dolarów. Z czego Tether osiągnął znaczną wartość wynoszącą 20,41 miliarda dolarów. Warto zaznaczyć, że od 2 stycznia 2021 roku wycena rynkowa tego stablecoina gwałtownie wzrosła – dokładnie o 290,754%. 

Źródło: bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.