Islandia jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do wydobywania Bitcoinów 

2023-02-27 / Tagi:

Islandia jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do wydobywania Bitcoinów 

Islandia wyłania się jako najbardziej stabilna jurysdykcja w zakresie wydobywania Bitcoinów. Klimat tego kraju zapewnia także naturalne chłodzenie dla produkujących ciepło koparek, znacznie obniżając koszty ich utrzymania. 

Wydobywanie Bitcoinów 

W obecnych czasach nastąpiła ogromna transformacja w krajobrazie wydobywania Bitcoinów. Różne kraje stały się nowymi portami dla kopaczy kryptowalut. Okazuje się, że jeden kraj europejski stał się największym na świecie producentem hash rate na mieszkańca. Dzięki taniej energii elektrycznej Islandia jest jednym z pierwszych krajów, w których wydobywa się Bitcoiny na skalę przemysłową. 

Według badacza Bitcoin, Jarana Melleruda, przedsiębiorczy mieszkańcy tego kraju mogą być również wpływać na wzrost tego sektora. Szacuje się, że islandzki przemysł wydobywczy Bitcoin zużywa prawie 120 MW, co odpowiada udziałowi w globalnej produkcji hash rate na poziomie 1,3%. Biorąc pod uwagę fakt, że Islandia liczy zaledwie 370 000 mieszkańców, jest największym producentem hash rate na mieszkańca. 

Co sprawia, że Islandia jest wyjątkowa? 

Istnieją inne kraje, w których górnicy kryptowalut mogą znaleźć bardziej przystępną cenowo energię elektryczną. W rzeczywistości energia elektryczna była historycznie nieco droższa na Islandii niż w innych krajach skandynawskich, takich jak północna Norwegia i północna Szwecja. Co zatem sprawia, że Islandia jest zyskowną lokalizacją? Jedną z kluczowych zalet, jak wskazał Mellerud, jest fakt, że system elektroenergetyczny tego kraju jest w całkowitej izolacji od reszty świata. To w oczywisty sposób chroni górników przed globalną inflacją wpływającą na ceny energii elektrycznej. Do tego brak połączeń międzysystemowych między Islandią a Europą kontynentalną sprawia, że ta pierwsza nie jest narażona na wzrost cen paliw – cała jej energia elektryczna pochodzi, bowiem ze źródeł odnawialnych. 

Co więcej, górnicy działają w tym regionie już od prawie dziesięciu lat bez żadnych znaczących problemów z organami nadzorującymi. Potencjalnie czyni go to najbardziej stabilną jurysdykcją do wydobywania Bitcoinów na świecie. 

Wydajne wydobywanie Bitcoinów 

Zaopatrzenie Islandii w elektryczność staje się coraz rzadsze w ciągu ostatnich kilku lat. Wydaje się, że rozwój nowych elektrowni również uległ stagnacji. W rezultacie przydział energii elektrycznej dla nowych centrów danych stał się prawie niemożliwy. Można temu zaradzić budując nowe elektrownie. Ale plany takiego rozwoju są bardzo ograniczone. Islandia jest zasilana przez wulkany i wodospady, co czyni ją najbardziej zasobnym w energię elektryczną krajem na świecie. Oczekuje się, zatem, że ceny energii elektrycznej pozostaną tam tanie. Co więcej, przed rosnącymi cenami mogą zabezpieczać górników także długoterminowe kontrakty na energię elektryczną ze stałą ceną. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.