Imponujący wzrost dominacji rynkowej Tether 

2024-01-18 / Tagi:

Imponujący wzrost dominacji rynkowej Tether 

Jak podaje platforma Glassnode, Tether odnotował imponujący wzrost dominacji rynkowej – z 50% do 71%. Niestety niektórzy eksperci wskazują, że powszechne wykorzystanie tej kryptowaluty przełożyło się na rosnącą liczbę oszustw cybernetycznych i przyciągnęło przestępców. 

Tether przekracza kapitalizację rynkową wynoszącą 95 miliardów dolarów 

Wieczorem 12 stycznia firma odpowiedzialna za stablecoina Tether wygenerowała dodatkowy miliard dolarów, co zwiększyło kapitalizację rynkową USDT do bezprecedensowych 95 miliardów dolarów. 

Co ciekawe, najbliższy konkurent Tether – firma Circle, odpowiedzialna za stablecoina USDC, złożyła niedawno wniosek o pierwszą ofertę publiczną (IPO) w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Pomimo tego posunięcia Circle ma w obiegu jedynie 27 miliardów tokenów, począwszy od 2023 roku z łączną kwotą 48 miliardów USDC. Jest to znacznie mniej niż dominująca pozycja rynkowa Tethera. 

Co więcej, sukces finansowy Tether wykracza poza stabilne monety, a jego portfel inwestycyjny Bitcoin wyceniony na około 3 miliardy dolarów (na dzień 4 stycznia 2024 r.) okazał się znaczącym źródłem zysków. 

Współpraca z amerykańskimi organami ścigania 

Warto przypomnieć, że Paolo Ardoino, wieloletni dyrektor ds. technologii (CTO), który objął stanowisko dyrektora generalnego pod koniec poprzedniego roku, zastępując na tym miejscu Jean-Louisa van der Velde od chwili objęcia nowej roli aktywnie wzmacnia współpracę z amerykańskimi organami ścigania. Przykładem tego posunięcia są wspólne działania, które miały za zadanie doprowadzić do zamrożenia portfeli powiązanych z listą sankcji amerykańskiego Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC). Ostatecznie zajęto nielegalne fundusze o wartości ponad 435 milionów dolarów. 

Wzrost wykorzystania Tether wśród przestępców 

Tymczasem niektóre raporty wskazują, że powszechne wykorzystanie Tether przełożyło się na rosnącą liczbę oszustw cybernetycznych czy przykładów prania pieniędzy. Sprawy te obejmują szereg schematów, w tym formę szantażu grożącą ujawnieniem drażliwych treści lub danych osobowych, a także działania mające na celu budowanie zaufania przed wyłudzeniem pieniędzy. 

Podczas, gdy grupy przestępcze w Azji w coraz większym stopniu wykorzystują USDT, Tether wykazał chęć współpracy z amerykańskimi organami ścigania i organami regulacyjnymi. Według danych platformy Dune Analytics firma podjęła proaktywne działania, blokując ponad 1260 adresów powiązanych z nielegalną działalnością, a całkowita suma USDT w tych zakazanych portfelach przekroczyła 875 milionów dolarów. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.