Gwałtowny spadek przychodów górników Bitcoin 

2024-06-05 / Tagi:

Gwałtowny spadek przychodów górników Bitcoin 

W maju, po dwóch kolejnych miesiącach rekordowych przychodów górnicy Bitcoin doświadczyli znacznego spadku zysków. Co więcej, poziom ten nienotowany był od października 2023 roku. W kwietniu górnicy wygenerowali 1,79 miliarda dolarów, natomiast dane za maj pokazują znacznie niższe przychody. 

Spadek przychodów górników Bitcoin 

Według danych platformy theblock.co górnicy Bitcoin wygenerowali w maju o 46,15% mniejsze przychody (w porównaniu z kwietniem). W ubiegłym miesiącu górnicy BTC zarobili 964,24 mln dolarów na dotacjach blokowych i opłatach. Analizy pokazują, że opłaty OnChain wyniosły w maju 64,85 mln dolarów, co stanowi znacznie niższy wynik niż 281,47 mln dolarów notowanych w kwietniu. Oznaczała to najniższe zarobki górników Bitcoin od października 2023 roku. Wówczas górnicy zgromadzili 864 mln dolarów. 

Z opublikowanych informacji wynika, że w zeszłym miesiącu odkryto 4281 bloków, a firma Foundry USA znalazła się na czele, znajdując 1243 bloki. Wynik tej firmy wydobywczej stanowi ponad 29% całości. Drugą co wielkości pulą była firma Antpool, odkrywając 1117 bloków, czyli 26,09% całości. 

Zmienność na rynku kryptowalut 

Warto zauważyć, że cena hash Bitcoina znacząco poszła w górę. Wzrosła ona z 44,38 dolarów za petahash na sekundę (PH/s), które były notowane w dniu 1 maja do obecnych 57,18 dolarów za petahash. Jednak chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem to, że majowy spadek przychodów górników Bitcoin podkreśla zmienność, która panowała w tym okresie na rynku kryptowalut. Pomimo poprawy ceny hash, znaczny spadek zysków uwydatnia wyzwania wciąż stojące przed górnikami Bitcoin. 

Jak wygląda przyszła rentowność? 

Analitycy są zgodnie co do tego, że przyszła rentowność będzie zależna od różnych czynników, w tym warunków rynkowych i postępu technologicznego, co podkreśla potrzebę zdolności adaptacyjnych i planowania strategicznego w dynamicznym krajobrazie cyfrowym. Po szybkim wzroście do rekordowego poziomu 656 eksahaszy na sekundę (EH/s) w zeszłym tygodniu, od tego czasu hashrate spadł poniżej poziomu 600 EH/s. 

Przypominamy, że hashrate sieci Bitcoin to szacunkowa wartość, która mierzy, ile mocy obliczeniowej (a tym samym górników) konkuruje o bloki Bitcoin. Nie ma sposobu, aby pobrać dane na temat hashrate’u wszystkich górników na świecie, a tym samym, by uzyskać dokładną liczbę całkowitego hashrate’u sieci Bitcoin. Zamiast tego górnicy Bitcoin obliczają szacunkowy całkowity hashrate Bitcoina, korzystając z trudności wydobycia Bitcoina i czasów bloków. 

Źródło: bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.