Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy aktywów 

2023-09-08 / Tagi:

Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy aktywów 

Raport giełdy kryptowalut Bitfinex ujawnił, że w ostatnim czasie fundusze aktywów cyfrowych odnotowują duże odpływy. Wiele wskazuje na to, że inwestorzy tracą zaufanie do rynku. Sytuacji nie poprawia także fakt, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w dalszym ciągu opóźnia długo oczekiwane fundusze typu spot Bitcoin Exchange Traded Funds (ETF). 

Odpływ aktywów cyfrowych 

70. edycja cotygodniowego raportu giełdy kryptowalut Bitfinex pokazuje, że między trzecim a ostatnim tygodniem sierpnia fundusze kryptowalutowe odnotowały skumulowany odpływ w wysokości 179 milionów dolarów. Wiodły w tym fundusze Bitcoin z kwotą 149 milionów dolarów. W tym samym okresie inwestorzy nadal likwidowali swoje krótkie pozycje na giełdach, zwiększając odpływy o dodatkowe 4 miliony dolarów. 

W przypadku funduszy altcoinowych Ethereum odnotowało odpływy w wysokości 17 milionów dolarów. Co ciekawe, XRP i Litecoin odnotowały wpływy w wysokości 0,5 miliona dolarów i 0,44 miliona dolarów. Wpłynął na to wzrost zainteresowania inwestorów. 

Pesymizm inwestorów 

18-tygodniowa passa odpływów wyczerpała 89% wszystkich zarządzanych aktywów przeznaczonych na inwestycje w kryptowaluty. Wolumen obrotu funduszami inwestycyjnymi również spadł do 1,3 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 16% w porównaniu ze średnią roczną. 

Platforma Bitfinex przypisała duże odpływy pesymizmowi inwestorów, napędzanemu przekonaniem, że wnioski o uruchomienie spot ETF Bitcoina mogą spotkać się z dalszymi opóźnieniami, a obawę tę ugruntowały niedawne komunikaty SEC. 

– Powyższe dane sugerują, że uzyskanie katalizatora wzrostów na rynkach zajmie więcej czasu, niż wcześniej przewidywano, a im dłużej trwa saga o ETF, tym mniej wyraźny może być wpływ na rzeczywiste ceny rynkowe aktywów kryptograficznych – możemy przeczytać w publikacji Bitfinex. 

Oznaki dna rynku 

Pomimo tego, że rynek kryptowalut odnotowuje odpływ kapitału, monety typu stablecoin cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Bitfinex zauważył, że od 2022 r. transakcje stablecoinami w łańcuchach bloków pierwszej warstwy wyniosły ponad 6,8 biliona dolarów. Wolumen transakcji stablecoin również rośnie szybciej niż w przypadku tradycyjnych gigantów płatniczych, takich jak PayPal i Mastercard. 

Co więcej, wskaźniki on-chain sugerują, że potencjalne dno rynkowe może dotyczyć Bitcoina (BTC) pod względem procentowej deprecjacji ceny. Co więcej, BTC może nie odbudować się natychmiast. Tymczasem konsekwentne odpływy Bitcoinów do prawdopodobnie samodzielnie zarządzających zimnych portfeli sygnalizują, że długoterminowi posiadacze nadal są optymistyczni i woleliby trzymać aktywa, zamiast nimi handlować. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.