2023-09-08 / Tagi:
Raport giełdy kryptowalut Bitfinex ujawnił, że w ostatnim czasie fundusze aktywów cyfrowych odnotowują duże odpływy. Wiele wskazuje na to, że inwestorzy tracą zaufanie do rynku. Sytuacji nie poprawia także fakt, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w dalszym ciągu opóźnia długo oczekiwane fundusze typu spot Bitcoin Exchange Traded Funds (ETF).
70. edycja cotygodniowego raportu giełdy kryptowalut Bitfinex pokazuje, że między trzecim a ostatnim tygodniem sierpnia fundusze kryptowalutowe odnotowały skumulowany odpływ w wysokości 179 milionów dolarów. Wiodły w tym fundusze Bitcoin z kwotą 149 milionów dolarów. W tym samym okresie inwestorzy nadal likwidowali swoje krótkie pozycje na giełdach, zwiększając odpływy o dodatkowe 4 miliony dolarów.
W przypadku funduszy altcoinowych Ethereum odnotowało odpływy w wysokości 17 milionów dolarów. Co ciekawe, XRP i Litecoin odnotowały wpływy w wysokości 0,5 miliona dolarów i 0,44 miliona dolarów. Wpłynął na to wzrost zainteresowania inwestorów.
18-tygodniowa passa odpływów wyczerpała 89% wszystkich zarządzanych aktywów przeznaczonych na inwestycje w kryptowaluty. Wolumen obrotu funduszami inwestycyjnymi również spadł do 1,3 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 16% w porównaniu ze średnią roczną.
Platforma Bitfinex przypisała duże odpływy pesymizmowi inwestorów, napędzanemu przekonaniem, że wnioski o uruchomienie spot ETF Bitcoina mogą spotkać się z dalszymi opóźnieniami, a obawę tę ugruntowały niedawne komunikaty SEC.
– Powyższe dane sugerują, że uzyskanie katalizatora wzrostów na rynkach zajmie więcej czasu, niż wcześniej przewidywano, a im dłużej trwa saga o ETF, tym mniej wyraźny może być wpływ na rzeczywiste ceny rynkowe aktywów kryptograficznych – możemy przeczytać w publikacji Bitfinex.
Pomimo tego, że rynek kryptowalut odnotowuje odpływ kapitału, monety typu stablecoin cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Bitfinex zauważył, że od 2022 r. transakcje stablecoinami w łańcuchach bloków pierwszej warstwy wyniosły ponad 6,8 biliona dolarów. Wolumen transakcji stablecoin również rośnie szybciej niż w przypadku tradycyjnych gigantów płatniczych, takich jak PayPal i Mastercard.
Co więcej, wskaźniki on-chain sugerują, że potencjalne dno rynkowe może dotyczyć Bitcoina (BTC) pod względem procentowej deprecjacji ceny. Co więcej, BTC może nie odbudować się natychmiast. Tymczasem konsekwentne odpływy Bitcoinów do prawdopodobnie samodzielnie zarządzających zimnych portfeli sygnalizują, że długoterminowi posiadacze nadal są optymistyczni i woleliby trzymać aktywa, zamiast nimi handlować.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.