Ethereum uruchomi pierwszy protokół bezpieczeństwa „Attackathon” 

2024-07-10 / Tagi:

Ethereum uruchomi pierwszy protokół bezpieczeństwa „Attackathon” 

Zespół ds. bezpieczeństwa Ethereum planuje czterotygodniowy hackathon w celu przetestowania zabezpieczeń łańcucha bloków. Co ciekawe, projekt chce organizować taką inicjatywę przed każdym przyszłym hard forkiem. 

Audyt bezpieczeństwa Ethereum 

Ethereum planuje uruchomić swój pierwszy hackathon z pulą nagród wynoszącą 2 miliony dolarów. Ma to być „największy audyt bezpieczeństwa” bazy kodu blockchain przeprowadzany metodą crowdsourcingu. Jak wyjaśnił zespół Ethereum Protocol Security (EPS) w ramach tzw. „Attackathonu” badacze ds. bezpieczeństwa będą „aktywnie poszukiwali luk w kodzie protokołu” i ma to być czterotygodniowe „wyzwanie audytowe ograniczone czasowo”

Mają przestrzegać określonych zasad konkursu, a nagradzane będą tylko zgłoszenia mające znaczenie i zgodne z zasadami – dodano w komunikacie. 

Wydarzenie ma się rozpocząć od technicznego przeglądu kodu blockchain, tak aby „uczestnicy byli dobrze przygotowani do identyfikowania i zrozumienia potencjalnych luk w zabezpieczeniach”. Po zakończeniu audytu jego gospodarz – platforma Immunefi – zbierze ustalenia i utworzy raport szczegółowo opisujący odkryte luki w zabezpieczeniach. 

Zespół poinformował, że przeznaczył 500 tys. dolarów na pulę nagród konkursu. Zwrócił się także do sponsorów z prośbą o zebranie do 1 sierpnia kolejnych 1,5 miliona dolarów, kiedy to ma zostać podanych więcej szczegółów. 

Hackathon przed hard forkiem 

Zespół EPS planuje organizować podobne hackathony „przy każdym hard forku obejmującym zmiany w bazie kodu”. Oczekuje się, że kolejne aktualizacja Ethereum „Pectra ” zostanie uruchomiona pod koniec 2024 r. lub na początku 2025 r. i będzie łączyła w sobie ulepszenia „Prague” i „Electra”. 

Planowane duże aktualizacje dla użytkowników obejmują funkcję „społecznego odzyskiwania”, która może wyeliminować potrzebę zapamiętywania prywatnego klucza portfela składającego się z maksymalnie 24 słów – znaku rozpoznawczego tej technologii od momentu jej powstania – i zapewnić portfelom funkcje podobne do inteligentnych kontraktów. 

Czym jest hackathon? 

Hackathony są powszechnie znane w świecie technologii, a inne blockchainy i projekty również miał udział w ich tworzeniu. 

Projekty kryptograficzne oferują także stałą listę nagród za błędy, aby zachęcić hakerów do dzielenia się swoimi exploitami zamiast złośliwego ich podejmowania. Strona internetowa Immunefi pokazuje, że większość nagród wynosi od dziesiątek do setek tysięcy dolarów, a największa nagroda oferowana przez LayerZero sięga 15 milionów dolarów. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.